Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otevřený dopis

14. 06. 2017 8:24:07
V souvislosti s volbami nových poslanců navrhuji pět paragrafů do právního řádu. Pokud se některá politická strana k navrženým paragrafům jasně nevyjádří, pak jí současný stav v justici vyhovuje.

Komu:

senátorům a poslancům Parlamentu České republiky,

členům vlády ČR,

představitelům hlavních politických stran ANO 2001, ČSSD, ODS, KDU-ČSL, STAN, TOP09, Úsvit, Piráti, SNKED, KSČM

řediteli České televize.

Vážení.

Dodržování základních občanských práv v naší republice zjevně potřebuje nápravu. Stav v justici je tristní.

Ministr spravedlnosti se omlouvá některým bezúhonným občanům, protože byli zbaveni základního občanského práva svobody pohybu. Nejvyšší soud zasahuje do moci výkonné a přiděluje ze státního rozpočtu dodatečné mzdy nejen ostatním soudcům, ale také sobě.

Je-li spor mezi dvěma subjekty A a B, povinností soudu je rozhodnout, která strana je v právu, čili která strana má pravdu. Soud musí určit, zda některá strana jednala v rozporu se zákonem. Na základě takového zjištění soud rozhoduje. Rozhodnutí vůči straně A je opakem rozhodnutí vůči straně B. Bez ohledu na to, která strana se na soud obrátí, je druhý výrok opakem prvého výroku. Oba výroky jsou pravdivé. Takové pravidlo platilo již v antice, a má název „důkaz opaku“. Zaručuje, že soudy na celém území rozhodují jednotně, to je pravdivě (spravedlivě). V matematice tomu odpovídá logický vztah ekvivalence.

Soudci někdy mění žalobní návrh. Smlouvy, ve kterých byly porušené smluvní podmínky, uznávají za platné. Soudci občas rozhodnou, že občan obviněný státem zákon neporušil, ale náhradu soudních výloh mu nepřiznají.

Občané jsou si rovni ve svých základních občanských právech. Nejsou testovacím materiálem pro pochybně vzdělané právní odborníky. Každý soudce je placený za to, aby soudil spory, nikoliv za to, aby uplatňoval svůj právní názor vůči nižším soudům.

Navrhuji 5 nových paragrafů, které pochybení soudů podstatně zmenší:

1) Hierarchické uspořádání poznatků a norem tvoří „Zákon“, podle kterého soudci rozhodují. Jsou to:
I. zákony přírodních a matematických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,
II. Ústava, Listina práv a svobod,
III.nařízení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (EU, NATO)
IV. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,
V. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněni taková nařízení vydávat.
2) Povinnost občana být zastoupen osobou s „právnickým vzděláním“ mohou soudy požadovat tehdy, když zjistí, že občanovi bez zastoupení vznikne újma.
3) O vazebním zadržení občana rozhoduje porota nejméně tří soudců. Její rozhodnutí musí být jednomyslné.
4) Soud nesmí měnit žalobní návrh. V soudním řízení musí soud vyhodnotit každý předložený důkaz.
5) Soudnictví je dvoustupňové, každý občan má nárok na dva zákonné soudce. Soudy na každém stupni mají povinnost vyřešit spor. Nemají pravomoc nutit jiné soudy, aby za ně rozhodovaly.

Budou-li předcházející paragrafy součástí právního řádu, republika může ústavním zákonem modifikovat nařízení z EU.

Nejvyšší státní zástupce je odborná funkce pod ministrem vnitra. Každý nový ministr vnitra má mít právo jmenovat svého nejvyššího státního zástupce.

Všichni soudci patří do Ministerstva spravedlnosti. Ministr spravedlnosti může navrhnout prezidentovi, aby kteréhokoliv soudce zbavil soudcovské funkce.

Vlastní organizace soudů je v kompetenci soudců a jejich Unie.

Nadcházející volby do Poslanecké sněmovny by se měly stát referendem o naší justici. Pokud se některá politická strana k navrženým paragrafům jasně nevyjádří, pak jí současný stav v justici vyhovuje.

Ideální by bylo, kdyby tyto doplňky přijal současný parlament.

Ing. Karel Januška

ID: uiz6ad

Autor: Karel Januška | středa 14.6.2017 8:24 | karma článku: 12.92 | přečteno: 532x

Další články blogera

Karel Januška

Mylná úvaha předsedy ÚS.

V televizi jsem shlédl úvahu p. Rychetského nad tím, zda demise premiéra je demisí celé vlády. Na základě dosavadní praxe došel k závěru, že demise premiéra je demisí celé vlády.

22.6.2017 v 7:23 | Karma článku: 15.96 | Přečteno: 607 | Diskuse

Karel Januška

Víra ve spravedlnost

Být členem zákonodárného sboru, vysokoškolským profesorem, politikem či moderátorem veřejnoprávní televize, styděl bych se za divadelní tragikomedii, kterou nám předvádí justice.

11.6.2017 v 14:06 | Karma článku: 15.61 | Přečteno: 520 | Diskuse

Karel Januška

Volme spravedlnost

Každá politická strana, která se chce podílet na řízení země, má možnost oslovit voliče svým programem. Naše soudnictví je ve stavu, kdy selský rozum přestává platit.

8.6.2017 v 3:38 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 376 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

David Vlk

A Tebe taky udám!

Češi budou volit ANO pana Babiše. Zalíbil se jim ten silák, co má miliardy, ostré lokty, hubu jako kulomet a skvělou marketingovou agenturu. Češi se do něj zamilovali. Nestačily žádné kompromitující materiály.

26.6.2017 v 17:19 | Karma článku: 25.50 | Přečteno: 620 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak dopadnou podle průzkumů volby do sněmovny? Dobře!

Ani jinak než dobře dopadnout nemohou. Konečně bude v této zemi zavedeno stanné právo, takže všichni budou vědět, kde domov můj

26.6.2017 v 16:58 | Karma článku: 10.48 | Přečteno: 268 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K nabídce Michala Horáčka

Dozvídáme se, že Michal Horáček chce pomoci Jiřímu Drahošovi (a Marku Hilšerovi) se sběrem podpisů. Tisková mluvčí kampaně pana profesora říká, že jsou z nabídky v rozpacích. Já také.

26.6.2017 v 15:50 | Karma článku: 22.20 | Přečteno: 623 | Diskuse

Miroslav Poche

Účinnost na prvním místě

Hlavní prioritou Evropské unie v oblasti energetiky je přechod k nízkouhlíkovému hospodářství. Nejefektivnějším způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout a šetřit energetické zdroje je zvyšování energetické účinnosti.

26.6.2017 v 14:43 | Karma článku: 5.15 | Přečteno: 228 | Diskuse

Igor Tesařík

Zamyšlení nad vlajkami a hvězdami

V poslední době mi několikrát na monitoru naskočila modrá vlajka se stříbrnými hvězdami a nápisem I Love EU.... Přimělo mne to k zamyšlení nad touto vyjádřenou láskou a rád bych se o toto zamyšlení s vámi podělil.

26.6.2017 v 13:02 | Karma článku: 17.31 | Přečteno: 248 | Diskuse
Počet článků 430 Celková karma 17.18 Průměrná čtenost 830

Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955)

ČVUT -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).

Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.

Email: karel.januska@seznam.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.