Pravda pro V. Moravce

12. 11. 2019 13:01:37
V demokratickém státě soudci rozhodují o tom, kdo má pravdu. V totalitách má vždy pravdu panovník. Jakým způsobem panovník rozhoduje, takovým se jeví i pro jiné státy. Rozhodování o vině a trestu patří výhradně do moci soudní.

Nespravedlivé rozhodování vede k revolucím, nebo až k válkám.

Náš stát má nespravedlivé rozhodování. Václav Moravec může uspořádat třeba mezinárodní konferenci, a nechat si u ní schválit současný právní systém. Ale právní systém České republiky zůstane nadále nespravedlivým. Pouze zákonodárci ho mohou napravit.

Ve spravedlivém systému platí zákon, který lidstvo objevilo již před našim letopočtem:

Rozhodnutí soudce musí být spravedlivé ke každé straně sporu.

Výrok soudce předpokládá, aby pouze jeden účastník sporu měl pravdu. Proto byl zaveden princip "vyloučení třetího". Soudce musel ze žaloby vyloučit všechny účastníky, kterým byl výrok soudce lhostejný. Naše současná justice naopak dovoluje, aby si soudce do sporu třetího účastníka přibral. Výrok takového soudce pak vede k nespravedlivým trestům.

Všechny soudní pře mají být zpoplatněné. Výše poplatku určuje soudce. Součástí soudního výroku musí být stanovené, která strana hradí soudní výlohy. Nové řešení sporu může započít až po pravomocném rozsudku.

Soudy jsou buď jednostupňové (Velká Británie, USA), nebo dvoustupňové. Naše Ústava předpokládá dvoustupňové soudnictví. V takovém systému má právo v termínu podat odvolání každý účastník sporu. Výrok soudce prvního stupně je pravomocný v okamžiku, když žádný účastník nepodá odvolání v určeném termínu. Nikdo jiný (novináři, ČT, rozhlas) nemají právo mluvit o „nepravomocném rozhodnutí soudu“. Kdo tak činí, může se dopustit trestného činu pomluvy. V případech, kdy je žalobcem stát, odvolání státu by měl podat nadřízený předkládajícího žalobce. Stát soudní poplatky neskládá, ale měly by být evidované, aby byl justiční systém ekonomický.

Odpověď na vinu určuje výrok soudce. Soudce se vždy vyslovuje k žalobci. Výrok soudce musí být pravdivý.

Po „vítězství sametové revoluce“ nastalo právní vakuum. Poslanecká sněmovna přijala mnoho užitečných zákonů (zákonných nařízení). Tyto zákony tvořili vesměs „občané s právnickým vzděláním“ vystudovaní v dobách totality.

Právní normy zdeformovali tak, aby nemuseli aplikovat základní pravidlo každého soudu. Možná ho vůbec neznají, protože totalitě nevyhovoval.

Tisíciletá zkušenost soudnictví zní: Každé rozhodnutí soudu musí být spravedlivé k oběma stranám sporu. (Důkaz opakem je povolený.)

Logicky posuďme výrok: (Každý občan rozumí větě:) Rozhodnutí soudu je pravomocné, když žádný účastník nepodá odvolání. Opak této věty je: Rozhodnutí je nepravomocné, když některý účastník podá odvolání. To je důkaz opakem.

Proto lze hodnotit každý soudní výrok. Logická hodnota výroku je přesně stanovitelná větami: Pravda pravdy je pravda. Pravda nepravdy je nepravda. Nepravda pravdy je nepravda. Nepravda nepravdy je pravda.

Ve dvouhodnotovém systému (Pravda, Nepravda) pracuje veškerá současná moderní technika. Od dětských hraček po moderní superpočítače. Zobrazování hlasu, barev, hudby nebo pohybů je zobrazitelné pouze posloupnostmi nul (pravda) a jedničky (nepravda). Pouze čich zatím nelze těmito dvěma hodnotami zobrazit.

Již ve starém Řecku přišel Archimédes na to, jak stanovit ryzost slitiny kovů. Pythagoras objevil svou slavnou větu pro pravoúhlý trojúhelník. V právním státě nepochybně musí platit jak Pythagorova věta, tak Archimédův zákon. Moc výkonná je podřízená moci soudní v každém demokratickém státě. Žádný státní úředník (prokurátor) nesmí zasahovat do moci soudní.

Česká televize se přímo vyžívá nad nesmyslným stavem v justici. Ředitel televize veřejně propaguje vánoční program ČT, ale opomíná dodat, že nemalé prostředky získává jak od státu, tak od občanů i od reklamních agentur. Moderátoři jednají jako nejmoudřejší občané republiky. „Občané s právnickým vzděláním“ zpochybňují Archimédův zákon. Naštěstí jim Pythagorova věta nevadí.

Současní zákonodárci si popletli dobu. Stále trvají na tom, aby ministři byli členy Poslanecké sněmovny. Takový stav je nejen neekonomický, ale i také nebezpečný pro občany. Justice je toho důkazem. Řádná činnost jak vlády, tak Parlamentu je možná pouze oddělením moci soudní od zákonodárné a výkonné.

Pane Václave Moravče. Zapřemýšlejte nad uvedenými fakty. Vaše diskuze by se měly otázkou pravdy zabývat důkladněji.

Ing. Karel Januška

Autor: Karel Januška | úterý 12.11.2019 13:01 | karma článku: 21.12 | přečteno: 764x

Další články blogera

Karel Januška

Úvaha staříka nad hrobem

Pravda a spravedlnost jsou morální hodnoty které určují, v jakém státě občané žijí. Stabilní jsou státy, ve kterých je pravda a spravedlnost nejvyšší hodnotou. Získání peněžních výhod je cílem našich současných politiků.

24.8.2021 v 9:22 | Karma článku: 4.84 | Přečteno: 247 | Diskuse

Karel Januška

Spravedlivé soudy

Rovnost občanů před zákonem (před mocí soudní) je tisícileté pravidlo. I v diktaturách by měly být dodržené zásady spravedlivého rozhodnutí soudu.

1.8.2021 v 5:09 | Karma článku: 9.61 | Přečteno: 296 | Diskuse

Karel Januška

Případ Janoušek

Krátce po druhé světové válce byla v Paříži přijatá Všeobecná deklarace lidských práv. Všem občanům zaručuje stejná občanská práva. Soudcům přiděluje nejvyšší moc. Tisíciletá zkušenost potvrzuje správnost takových zásad.

26.7.2021 v 4:01 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 831 | Diskuse

Karel Januška

Volby a naděje

Moderní stát musí využívat všech prostředků, aby pro občany zajistil příjemný a pohodlný život. Omezení, která stát ukládá občanům, nesmí porušovat základní občanská práva.

16.7.2021 v 15:36 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 187 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Pokorný

Vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že v Česku se už žije líp

Pan premiér se v médiích opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost by však bylo vhodné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou.

28.3.2024 v 16:51 | Karma článku: 33.90 | Přečteno: 581 | Diskuse

Jan Pražák

Mají mít staří lidé přednost?

Ráno jsem vstala levou nohou. Začalo to už předchozí večer, vnučka mi říkala do telefonu, že tam u nich přepadl nějaký mladý mizera staříka, který sotva chodil. Okradl ho a srazil na zem, až si ten pán pohmoždil ruku a odřel tvář.

28.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 29.31 | Přečteno: 2021 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický guru Marx byl vykořisťovatelem a hrubým člověkem

Na zakladateli vědeckého socialismu toho nebylo moc vědeckého a dělníky vůbec nemusel. Viděl v nich pouze nástroje (užitečné idioty), které svrhnou kapitalismus. Nenáviděl Židy a Slovany včetně Čechů.

28.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 16.78 | Přečteno: 290 | Diskuse

Rudolf Pekař

Bacha na sváteční cyklisty

Začátek jara přináší nejen kvetoucí přírodu, ale také návrat cyklistů na silnice. Bohužel, spolu s nimi se objevují i tzv. sváteční cyklisté, kteří se chovají neopatrně a nezodpovědně.

28.3.2024 v 12:17 | Karma článku: 6.32 | Přečteno: 208 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 18.46 | Přečteno: 274 | Diskuse
Počet článků 859 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 653

Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). KU  -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.

Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.

Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro  rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce. 

Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:

1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),

4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným. 

 

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...