Vážení poslanci a senátoři parlamentu České republiky.

28. 10. 2011 10:00:13
Úvodem vám sdělím, jak některé soudy nakládají se zákony, které přijímáte. V souvislosti se vstupem republiky do EU, jste v roce 2004 vydali zákon, který přikázal, že daň z pozemků bude nově platit majitel (nikoliv uživatel pozemku - družstvo).

Oprávněně jste předpokládali, že stávající smlouvy budou zaměněny za nové, ve kterých bude zohledněna skutečnost, že uživatel bude z fondů EU dostávat dotace na plochu pozemků a v nových smlouvách se zohlední skutečnost, že majitel pozemku musí nově platit pozemkovou daň. Protože jsem drobným vlastníkem takového pozemku, snažil jsem se jednat přesně v duchu zákona. Požadoval jsem, aby ve stanovené lhůtě byla se mnou sepsána nová smlouva. To uživatel nesplnil a tvrdil mi, že stávající smlouva platí. Obrátil jsem se na soud (v roce 2006). Výsledný verdikt soudu je (v roce 2011): „Smlouva, která se vlivem nové legislativy dostala do rozporu se zákonem, je platná.“ Jistě víte, že pravdivý výrok zůstává pravdivým i po negaci. Čili výrok soudu také zní: „Smlouva, která se nedostala do rozporu se (čili je v souladu se) zákonem, je neplatná". To, že výrok soudu lze vyvrátit důkazem z opaku, nepřesvědčilo ani předsedkyni Nejvyššího soudu, když mé dovolání bylo až v letošním roce zamítnuto.

Všechny podstatné dokumenty naleznete na adrese http://soudniproces.wz.cz/ a následujících pokračování.

Jistě vám (ani mediím) neunikl případ, kdy počátkem „sametové revoluce“ studenti vysoké školy v Brně požadovali odchod představitele vedení fakulty. Pokud vím, ještě případ nebyl ukončen.

Nevím, jaký je váš pocit vůči takovému rozhodování soudu, rozhodně byste měli takovým excesům zabránit.

Oba případy mají stejné příčiny. Občanský soudním řád dává soudcům pravomoc zabývat se osobou, která se na soud obrací. To Listina základních práv a svobod zakazuje. Dále Občanský soudní řád v rozporu s Ústavou umožňuje soudcům vyššího stupně vrátit věc soudci nižšího soudu. Ale podle Ústavy každý soudce vyššího soudu smí pouze vydat své nezávislé rozhodnutí. Druhou příčinou je podivný výklad článku 38 Listiny základních práv a svobod:

(1) Nikdo nesmí být odňat svému zákonnému soudci. Příslušnost soudu i soudce stanoví zákon.

Soudci vyšších soudů usuzují, že zákonným soudcem je soudce nižšího soudu i když tento soudce už nezávisle rozhodl. Proto soudy připomínají hru ping-pong.

Proto navrhuji, aby parlament přijal zákon s tímto obsahem:

Pro přesný výklad článku 38 Listiny základních práv a svobod se stanovuje:

(1) Zákonným soudcem případu se stává ten soudce, proti kterému nejsou vzneseny námitky od žádné strany sporu.

(2) Soudce přestává být zákonným soudcem případu v okamžiku, kdy v dané věci zveřejní své rozhodnutí.

Důsledky:

U každého soudu se může věc řešit pouze jednou. Soudce I. stupně vyřeší věc podle svého nejlepšího vědomí. Jestliže některá ze stran podá odvolání, zákonným soudcem se stává ten soudce vyššího soudu, proti kterému nebudou vzneseny námitky od žádné ze stran sporu. Vyšší soud musí respektovat čl. 82. Ústavy a nestrannost nižšího soudu nesmí ohrožovat, čili nesmí vrátit věc soudu nižšímu, kde případ byl již vyřešen. V případě, že má vyšší soud jiný názor na některá rozhodnutí nižšího soudu, musí z titulu zákonného soudce takové rozhodnutí zrušit a nahradit svým rozhodnutím. Soudce nižšího stupně již přestal být zákonným soudcem případu a proto do procesu odvolání nebo dovolání nesmí (tak jako se děje nyní) zasahovat. Pro případy dovolání proti rozhodnutí vyššího soudu musí být u příslušných soudů ustaveny senáty ze soudců, právníků a laické veřejnosti.

Ekonomické přínosy z tohoto zákona budou nemalé a pomohou získané prostředky uplatnit daleko efektivněji.

Ing. Karel Januška

Autor: Karel Januška | pátek 28.10.2011 10:00 | karma článku: 19.67 | přečteno: 1433x

Další články blogera

Karel Januška

Úvaha staříka nad hrobem

Pravda a spravedlnost jsou morální hodnoty které určují, v jakém státě občané žijí. Stabilní jsou státy, ve kterých je pravda a spravedlnost nejvyšší hodnotou. Získání peněžních výhod je cílem našich současných politiků.

24.8.2021 v 9:22 | Karma článku: 4.84 | Přečteno: 246 | Diskuse

Karel Januška

Spravedlivé soudy

Rovnost občanů před zákonem (před mocí soudní) je tisícileté pravidlo. I v diktaturách by měly být dodržené zásady spravedlivého rozhodnutí soudu.

1.8.2021 v 5:09 | Karma článku: 9.61 | Přečteno: 296 | Diskuse

Karel Januška

Případ Janoušek

Krátce po druhé světové válce byla v Paříži přijatá Všeobecná deklarace lidských práv. Všem občanům zaručuje stejná občanská práva. Soudcům přiděluje nejvyšší moc. Tisíciletá zkušenost potvrzuje správnost takových zásad.

26.7.2021 v 4:01 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 831 | Diskuse

Karel Januška

Volby a naděje

Moderní stát musí využívat všech prostředků, aby pro občany zajistil příjemný a pohodlný život. Omezení, která stát ukládá občanům, nesmí porušovat základní občanská práva.

16.7.2021 v 15:36 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 187 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Macron: Preferuji strategickou nejednoznačnost

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes hovoří zcela odlišně než po začátku ruské agrese proti Ukrajině. Nejprve se snažil s Ruskem komunikovat, nyní je včele politiků, kteří by chtěli poslat vojáky na Ukrajinu.

19.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Má to na svědomí Andrej Babiš

Víme o něm io jeho rodině téměř všechno. Pokud pro něho ve volbách lidé hlasují, vědí proč. Dá se říci, že jako předseda vlády byl úspěšný.

19.3.2024 v 7:49 | Karma článku: 10.62 | Přečteno: 100 | Diskuse

Jan Ziegler

V Rusku se nekonaly volby, ale vyhlášení vůdce zločineckého gangu

Ne, opravdu nelze v Rusku mluvit o svobodných volbách a nejen těch prezidentských. Zástupci skutečné opozice jsou zavíráni do vězení nebo rovnou vražděni. Západ nesmí uznat násilnického mafiána Putina za ruského prezidenta.

18.3.2024 v 12:30 | Karma článku: 21.71 | Přečteno: 326 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Sedm stupňů do Sokola

Jak slepá musela starostka být, když její asistentka, které každý měsíc strhávali část platu na její dluhy, přicházela s luxusními kabelkami, nákladnými šperky aměla prostředky na drahé zahraniční zájezdy.

18.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 23.69 | Přečteno: 462 | Diskuse

Radomil Bábek

Je údělem Čechů prožít v každé generaci dvě totality?

Jak se asi cítili lidé, kteří přežili jednu totalitu, aby si za pár let svobody s hrůzou uvědomili, že už zase žijí v totalitě jiné? Možná, jako my. Jestli jsme po roce 1989 něco nečekali, pak návrat socialismu.

17.3.2024 v 18:15 | Karma článku: 36.70 | Přečteno: 866 | Diskuse
Počet článků 859 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 653

Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). KU  -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.

Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.

Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro  rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce. 

Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:

1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),

4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným. 

 

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...