Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Stížnost k Ústavnímu soudu.

Na ÚS se obracím ve snaze dosáhnout stejných práv, jaká před Zákonem mají osoby s právnickým vzděláním. Požaduji, aby bylo zachováno mé právo činit vše, co mi Zákon nezakazuje.

 

Věc: Stížnost k Ústavnímu soudu.

Pod termínem Zákon České republiky rozumím hierarchické uspořádání všech zákonů matematiky, všech nejnovějších poznatků přírodních a lékařských věd, Ústavu České republiky, Listinu práv a svobod a všechny písemné zákonné předpisy vydané zákonodárným sborem (Sbírku zákonů) nebo oprávněnou institucí. Česká republika má pouze jeden Zákon. Matematika stojí nade všemi zákonnými předpisy, protože její zákony jsou nevyvratitelné a nezávislé na společenském zřízení. Poznatky lékařských a přírodních věd jsou závislé na aktuálním stavu poznání a politickém uspořádání společnosti.

Základní předpoklady (axiomy) spravedlivého uspořádání soudního systému v právním státu jsou tyto:

Platí přirozený výklad práva. Platí, že občan může činit vše, co mu nezakazuje Zákon. Soudce může vynášet pouze taková rozhodnutí, která mu Zákon předepisuje. Systém soudnictví je dvoustupňový. Moc soudní a moc výkonná jsou nezávislé.

 

Své právo obrátit se na ÚS opírám o znění Listiny práv a svobod.

Na základě obecné definice Zákon žádám, aby Ústavní soud vydal tato rozhodnutí:

I. ÚS navrhuje (přikazuje, doporučuje) moci zákonodárné a výkonné, aby ze zákonných předpisů č. 182/1993 sb (o Ústavním soudu) a č. 99/1963 (Občanského soudního řádu) odstranila všechny odstavce, které zakládají nerovnost mezi svéprávnými občany,  advokáty a „občany s právnickým vzděláním“.

Zdůvodnění: Podle znění Listiny práv svéprávní občané jsou si ve svých právech rovni, čili občan Januška a advokát mají před zákonem stejná práva.  Soudce žádného soudu nemá pravomoc zkoumat vzdělání svéprávného občana, který se na soud obrací. Povinností soudce je pouze posoudit předložené důkazy a rozhodnout spor, nikoliv zabývat se dosaženým vzděláním navrhovatele sporu. Pravomoc zkoumat vzdělání (pouze) navrhovatele, není žádným Zákonem soudcům nařízena. Advokáti a „osoby s právnickým vzděláním“ mají v současnosti před zákonem jiná práva než svéprávní občané. Ale podle Čl. 1. Listiny práv: Lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i v právech. Základní práva a svobody jsou nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné. Podle Čl. 3. Listiny: Základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu… Dále: Podle článku 34. Listiny Kdo tvrdí, že byl na svých právech zkrácen rozhodnutím orgánu veřejné správy, může se obrátit na soud, aby přezkoumal zákonnost takového rozhodnutí, nestanoví-li zákon jinak. Z pravomoci soudu však nesmí být vyloučeno přezkoumávání rozhodnutí týkajících se základních práv a svobod podle Listiny.

Svéprávný občan, který není advokátem, je vyloučen z možnosti podat stížnost  k Ústavnímu soudu, i když to Listina výslovně zakazuje. Je-li občan nesolventní, službu advokáta zaplatí stát. Vlastní řízení zase zaplatí stát formou mzdy ústavního soudce. Mezičlánek advokáta je nezákonný, přináší jen větší finanční náklady státu (nebo občana) na řešení případu.

Každému svéprávnému občanovi bez právnického vzdělání je odebrána pravomoc podat dovolání ve své věci. Tuto pravomoc přisoudil zákonný předpis „osobě s právnickým vzděláním“. Je-li občan nesolventní, je mu pravomoc podat dovolání odebrána absolutně. Dovolání nepochybně patří mezi základní lidská práva.

 

II. ÚS navrhuje (přikazuje, doporučuje) moci zákonodárné a výkonné, aby zákonný předpis č. 99/1963 (Občanský soudní řád) dala do souladu se zněním Ústavy a principem dvoustupňového soudnictví. Soudce, který ve věci jednou rozhodl, přestává být zákonným soudcem.

Zdůvodnění: Podle znění Ústavy je rozhodnutí každého soudce konečné. Nikdo nesmí ohrožovat jeho nestrannost. Povinností odvolacího soudu je znovu rozhodnout spor podle předložených důkazů. V pravomoci odvolacího soudu je rozhodnutí ponechat nebo změnit. Termín odvolání, který je použitý k zahájení odvolacího procesu, v přirozeném výkladu práva značí: „Beru na vědomí rozhodnutí soudce soudu I. stupně. S rozhodnutím nesouhlasím a přeji si, aby spor rozhodl soudce vyššího soudu.“ Na takovou formu odvolání má právo každá strana sporu. Žádný Zákon svéprávnému občanovi nezakazuje odmítnout soudce, který již jednou rozhodl. V přiložených dokumentech o soudním sporu vedeném před Obvodním soudem pro Prahu 4, Městským soudem pro Prahu a Nejvyšším správním soudem  je popsán absurdní průběh jednání a rozhodnutí jednotlivých soudů. Jedná se o triviálního spor (platnost smlouvy s telefonním operátorem, ve které jedna strana poruší smluvní podmínky), který jsem soudu podal 11. července 2011. Soudkyně I. stupně rozhodla, že spor má řešit opět ČTÚ, u kterého byl spor řešen před podáním žaloby. V odvolání jsem soudkyni z dalšího jednání vyloučil tím, že jsem písemně prohlásil, že nechci, aby mne nadále soudila (protože v právním státě může činit občan vše, co mu zákon nezakazuje). Městský soud (jako soud II. stupně) se nezabýval důkazem předloženým v žalobě, ani skutečností, že jsem se právoplatně zřekl soudkyně I. stupně a bez uvedení odstavců zákona podle kterých rozhodoval, vrátil spor téže soudkyni.  Na jednání u soudu I. stupně jsem trval na tom, aby rozhodl Městský soud. Soudkyně vrátila spor zpět Městskému soudu, ale ten v jiném složení soudců vydal identické rozhodnutí. Protože máme Nejvyšší správní soud, došel jsem k závěru, že tento úřad je určen k tomu, aby takové případy řešil. Žádný zákonný předpis mi nezakazuje obrátit se na NSS. Po tomto soudu jsem požadoval, aby přikázal Městskému soudu rozhodnout primární spor. Bohužel jsem neuspěl. Nejvyšší správní soud došel k závěru, že nemá pravomoc přezkoumávat a rušit rozhodnutí soudů ve věcech civilního soudnictví či jim cokoliv „přikazovat“. Nejvyšší správní soud nepředal mé podání jinému soudu, který takovou pravomoc má. Čili mé podezření z nezákonného rozhodnutí Městského soudu nemůže vyřešit žádná soudní instituce.


V přiloženém souboru Dokumenty k ÚS jsou uvedené: Žaloba, Rozhodnutí soudu I. stupně, Odvolání, Stížnost k Městskému soudu, Rozhodnutí Městského soudu (2x), Podání k Nejvyššímu správnímu soudu a jejich rozhodnutí.

Podrobný popis sporu je na internetové adrese: http://dokumentytmobil.wz.cz .

 

III. ÚS navrhuje (přikazuje, doporučuje) moci zákonodárné a výkonné, aby do soudního pořádku nově zařadila ustanovení senátu při dovolacím soudu.

Zdůvodnění: Řada soudních sporů spočívá v posuzování dvou zákonných práv. V dovolacích případech by měl rozhodovat senát složený ze soudců, advokátů a odborníků (laiků). Rozhodnutí senátu by mělo být jednomyslné, protože většinový výrok nezaručuje jeho pravdivost. Řada sporů by končila u těchto senátů a ÚS by se mohl zabývat problematikou, která mu přísluší.

Domnívám se, že tato instituce v soudním pořádku dosud není.

Roztoky, 26. 12. 2012.

 

Ing. Karel Januška

 


 

 

 

 

Autor: Karel Januška | čtvrtek 27.12.2012 9:09 | karma článku: 14,96 | přečteno: 1077x
  • Další články autora

Karel Januška

Úvaha staříka nad hrobem

Pravda a spravedlnost jsou morální hodnoty které určují, v jakém státě občané žijí. Stabilní jsou státy, ve kterých je pravda a spravedlnost nejvyšší hodnotou. Získání peněžních výhod je cílem našich současných politiků.

24.8.2021 v 9:22 | Karma: 6,11 | Přečteno: 247x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Spravedlivé soudy

Rovnost občanů před zákonem (před mocí soudní) je tisícileté pravidlo. I v diktaturách by měly být dodržené zásady spravedlivého rozhodnutí soudu.

1.8.2021 v 5:09 | Karma: 9,94 | Přečteno: 296x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Případ Janoušek

Krátce po druhé světové válce byla v Paříži přijatá Všeobecná deklarace lidských práv. Všem občanům zaručuje stejná občanská práva. Soudcům přiděluje nejvyšší moc. Tisíciletá zkušenost potvrzuje správnost takových zásad.

26.7.2021 v 4:01 | Karma: 14,03 | Přečteno: 832x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Volby a naděje

Moderní stát musí využívat všech prostředků, aby pro občany zajistil příjemný a pohodlný život. Omezení, která stát ukládá občanům, nesmí porušovat základní občanská práva.

16.7.2021 v 15:36 | Karma: 8,78 | Přečteno: 187x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Rozděl a panuj

Justiční marasmus nebere konce. Obecné zákony přírodních a technických věd pro zákonodárce neplatí. Postupně máme vlády rozkradačů státu, lékařských specialistů, obchodníků s virtuální měnou.

24.6.2021 v 4:31 | Karma: 10,11 | Přečteno: 250x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Fico je mimo ohrožení. Pellegrini: Na hovor o uklidnění situace nedozrál čas

19. května 2024  11:06,  aktualizováno  11:34

Aktualizujeme Na jednání stran k uklidnění situace na Slovensku patrně nedozrál čas, uvedl zvolený prezident...

Česku dnes hrozí krupobití a lokální bouřky, přívalové srážky už ne

19. května 2024  11:04

Na většině území Česka se dnes odpoledne a večer mohou objevit bouřky s kroupami a silnými dešti....

Na trhaviny pro Ukrajinu přispěli Češi téměř komplet, sbírka na vrtulník vázne

19. května 2024  10:29

Nadační fond pro Ukrajinu známý jako Dárek pro Putina od jara 2022 vybírá prostředky pro obranu...

VIDEO: V Londýně hořel autobus. Hasiči požár zvládli až po více než hodině

19. května 2024  10:09

Pět hasičských vozů a třicet hasičů zasahovalo v sobotu odpoledne v Twickenhamu na jihozápadě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 859
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 662x
Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). KU  -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.

Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.

Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro  rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce. 

Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:

1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),

4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným.