Otevřený dopis vládě ČR

26. 04. 2015 9:10:26
Česká republika se omluvila svým občanům za nezákonné trestné stíhání, nezákonnou vazbu a nezákonný soudní postup. Předpokládal jsem, že je to první krok k nápravě našeho soudnictví. Požádal jsem předsedy vrcholných soudů, zda budou reagovat na stávající situaci. Jejich odpovědi jsem zveřejnil v předcházejících úvahách. Protože moc soudní nehodlá učinit žádný krok, který by vedl k nápravě, obracím se otevřeným dopisem na vládu.

Vážený pane předsedo.

Vážení členové vlády.

Pozastavuji se nad stavem justice a vlády v naší republice. Ministerstvo spravedlnosti vydalo zprávu: „Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného Marka Šnajdra, ... jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika Marku Šnajdrovi omlouvá.“ Vláda sdělila občanům a soudcům, že hrubě pochybila. Takový políček do vlastních řad, který utrpěli soudci, poslanci i samotná vláda, ještě občané nezažili.

Na druhé straně se dovídám, že všichni soudci Nejvyššího soudu podepsali smlouvu se státem o dorovnání platů za minulá období. Přesné znění smlouvy vláda občanům nesdělila. Ústava všem soudcům nařizuje, aby rozhodovali nestranně. Nestrannost soudce nesmí nikdo ohrožovat. Soudci Nejvyššího soudu zneužili pravomoc a výrokem čj. 21 Cdo 1440/2014-456 si neprávem přisoudili doplatky k minulým mzdám. Soudci vyslovili podjaté rozhodnutí, protože rozhodli o svém platu. Podle tiskových zpráv soudci připraví stát minimálně o částku jedné miliardy korun. Stát (ministerstvo spravedlnosti) umožňuje soudcům, aby se nezákonně obohatili na úkor státního rozpočtu.

Takovému jednání vlády nerozumím. Česká republika může nezákonně stíhat občany, a také může nezákonně vyplácet peníze ze státního rozpočtu. Ministerstvo spravedlnosti se dodatečně omluví občanům, kteří peníze do rozpočtu vložili. Omluví se tělesně poškozeným, dětem v záchytných zařízeních, chudým, důchodcům, vojákům, hasičům a všem, na které se dostalo o trochu méně, než bylo možné.

Řešení problému je jednoduché a je v rukách poslanecké sněmovny. Je třeba přijmout paragraf do Sbírky zákonů, který soudcům přikáže dodržovat všechny zákony, které jsou nadřazené z titulu lidského poznání. Jsou to zákony přírodních věd, matematiky, lékařských a technických věd. Paragraf musí trvat na tom, aby soudci respektovali Ústavu a Listinu práv jako nejvyšší psanou formu Zákona.

Příslušný paragraf do Sbírky by mohl znít takto:

1. Zákon je hierarchické uspořádání všech zákonů přírodních a matematických věd, nejnovějších poznatků věd lékařských a technických, Ústava, Listina práv a svobod, zákony uvedené ve Sbírce zákonů, nařízení institucí a osob, které jsou zmocněni taková nařízení vydávat.

2. Soudci jsou povinni uvádět identifikaci zákona, podle kterého rozhodují. Rozhoduje-li soudce podle svého svědomí, musí to být z rozsudku zřejmé.

3. Rozhoduje-li soud senátem, musí být rozhodnutí jednomyslné.

Protože státní zástupci mají nemalý podíl na současné situaci, nejlépe by bylo, kdyby nový zákon o zástupcích začínal tímto paragrafem, třeba jako preambule.

Takový paragraf by rázem zmenšil počet špatných rozhodnutí soudů, protože vrátí důkaz opaku do stavu, ve kterém byl před totalitou. Odstraní dualitu slova zákon („Zákon“, podle kterého soudce vynáší rozsudek a koná policie, a „zákon“ jako součást Sbírky zákonů). Zaručeně se zlepší kvalita rozsudků, protože soudci budou osobně zodpovědní za svá rozhodnutí. Věcnou kontrolu rozhodnutí budou provádět soudci II. stupně, kteří nebudou smět vracet řešení sporu nižšímu soudu. Bude respektován axiom dvoustupňového soudnictví. Žádné většinové rozhodnutí senátu nezaručuje pravdivost výroku.

Přijetí takového paragrafu by zaručilo, že se žádná vláda nebude muset občanům omlouvat za nezákonnou vazbu občanů. Paragraf žádné finanční prostředky z rozpočtu státu nevyvolá. Naopak, ekonomická úspora by byla jistá.

Je velká pravděpodobnost, že by občané takový krok vlády ocenili ve volbách, protože zlepšení v justici by nastalo téměř okamžitě, kdy paragraf nabude právní moci.

Roztoky 26. 4. 2015

Autor: Karel Januška | neděle 26.4.2015 9:10 | karma článku: 21.92 | přečteno: 679x

Další články blogera

Karel Januška

Úvaha staříka nad hrobem

Pravda a spravedlnost jsou morální hodnoty které určují, v jakém státě občané žijí. Stabilní jsou státy, ve kterých je pravda a spravedlnost nejvyšší hodnotou. Získání peněžních výhod je cílem našich současných politiků.

24.8.2021 v 9:22 | Karma článku: 4.84 | Přečteno: 247 | Diskuse

Karel Januška

Spravedlivé soudy

Rovnost občanů před zákonem (před mocí soudní) je tisícileté pravidlo. I v diktaturách by měly být dodržené zásady spravedlivého rozhodnutí soudu.

1.8.2021 v 5:09 | Karma článku: 9.61 | Přečteno: 296 | Diskuse

Karel Januška

Případ Janoušek

Krátce po druhé světové válce byla v Paříži přijatá Všeobecná deklarace lidských práv. Všem občanům zaručuje stejná občanská práva. Soudcům přiděluje nejvyšší moc. Tisíciletá zkušenost potvrzuje správnost takových zásad.

26.7.2021 v 4:01 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 831 | Diskuse

Karel Januška

Volby a naděje

Moderní stát musí využívat všech prostředků, aby pro občany zajistil příjemný a pohodlný život. Omezení, která stát ukládá občanům, nesmí porušovat základní občanská práva.

16.7.2021 v 15:36 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 187 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Filip Vracovský

Jak to vypadá Mordor ( Rusko ) už nám klepe na dveře ?

Krátká předsváteční úvaha ... Taky vás některé uklidňující zprávy spíš rozruší ? Račte vstoupit .....

28.3.2024 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 |

Michael Laitman

Odhalení tajemství Knihy života

Jeden mudrc kdysi řekl: „Člověk musí získat jak vědomosti, tak moudrost.“ Na otázku, jaký je mezi nimi rozdíl, odpověděl: „Vědomosti se získávají čtením knih, moudrost se získává čtením knihy, kterou jsi ty sám.“

28.3.2024 v 4:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 | Diskuse

Tadeáš Firla

KSČM a Jan Ámos Komenský

Myslím, že politické, nebo náboženské symboly mají veliký význam a pro některé lidí hodně znamenají. Dnes jsem si všiml dvou. Vedle sebe ve skříňce - logo KSČM a portrét Jana Ámose Komenského. Je to změna mysli, nebo pouhá fraška?

28.3.2024 v 1:25 | Karma článku: 8.84 | Přečteno: 117 | Diskuse

Václav Kunft

Krásná česká královna Viola Těšínská.

O Viole Těšínské je zoufale málo písemných zmínek. Není divu, nebyla příliš významná a manželkou panovníka byla pouze rok. O to víc může pracovat fantazie.

27.3.2024 v 15:05 | Karma článku: 14.74 | Přečteno: 328 | Diskuse
Počet článků 859 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 653

Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). KU  -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.

Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.

Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro  rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce. 

Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:

1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),

4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným. 

 

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...