KSČM stav v justici nenapraví

4. 07. 2017 5:58:20
Soudci přestali hledat spravedlnost. Mnohdy jsou výsledky jejich souzení tak nepředvídatelné, že musíme připustit, že jsou buď úplně hloupí a rozhodnou podle toho, co je napadne.

Zde je odpověď KSČM na můj Otevřený dopis:

Stav v justici je opravdu tristní, i když z jiných důvodů, než které jsou uvedeny. Je ale pravda, že soudci přestali hledat spravedlnost. Mnohdy jsou výsledky jejich souzení tak nepředvídatelné, že musíme připustit, že jsou buď úplně hloupí a rozhodnou podle toho, co je první napadne, nebo že jsou ovlivněni – známými, penězi, politickou příslušností jedné strany ... Jak jinak si vysvětlit, že mnohdy až nejvyšší soud zvrátí rozsudky dvou předchozích soudů a vysvětlí, že oba soudy postupovaly mimo zákony, nebo naopak - nejvyšší soud sám poruší zákon i své předchozí judikáty a v rozporu s nimi zvrátí správná rozhodnutí soudů předchozích ?!

Soudní řízení zcela ztratilo racionální, zákonné a poctivé rozhodování a stalo se loterií – buď to vyjde nebo ne. Ale Občanský soudní řád v prvních šesti paragrafech stanoví zásady, které stačí dodržet – a nemusí se nic měnit ani doplňovat....

Dle názoru právníka - kromě zrušení diskriminačních norem (např. lustračního zákona), zavedení lhůt pro rozhodování soudů a vrácení osobní odpovědnosti soudců za rozhodnutí, není nutné žádné razantní změny v procesních předpisech dělat. (Odpověď ze dne 22.6.2017)

KSČM je nespokojená se stavem v justici, ale žádné kroky v legislativě nehodlá činit. Vše se napraví tím, že se nic nebude měnit. Pouze jakousi vůlí vyšší moci se soudci přinutí k tomu, aby respektovali literu Ústavy a tisícileté zkušenosti.

Soudci musí řešit i takové spory, u kterých nelze jednoznačně rozhodnout. Typickým je spor o právo matky rodit doma a povinnost přivolaného doktora chránit zdraví novorozence. Ještě daleko složitější jsou případy, kdy se jedná o práva dítěte a rozvádějících se rodičů. V takových případech by se mělo postupovat podle dohody všech účastníků, Dohoda by měla probíhat před soudem.

Jednoznačně vyřešitelné jsou pouze spory, kdy jeden z účastníků poruší dohodnuté předpisy, nebo přímo vykoná trestný čin. Takové spory jsou spravedlivě vyřešitelné. Výrok soudu k jedné straně je opakem výroku ke druhé straně. Římské právo bylo na tomto základě postavené. V minulém století se matematická logika zbývala pravdivostí výroků. Jednoznačně dokázala, že pravdivý výrok zůstává pravdivým i ve svém opaku. Čili výrok ke každé straně sporu zůstává pravdivým. Příčinnému vztahu odpovídá matematická ekvivalence.

Jestliže soud dá žalobci za pravdu, nepochybně musí součástí výroku být dovětek "Soudní výlohy hradí žalovaná strana". Rozhodnutí soudu "K. Gott platil daň podle zákona. Náhrada soudních výloh mu nenáleží" je typickým nepravdivým výrokem soudu. Protože opak tohoto výroku musí být výrok pravdivý, tudíž pravdivým musí být i výrok "K. Gott neplatil daň podle zákona. Náleží mu náhrada soudních výloh". Což je logický nesmysl.

Nerespektování těchto základních poznatků svědčí o špatném vzdělání některých soudců. Jsou důsledkem nedobrého vzdělávacího systému na právnických fakultách. V zákonodárném sboru je nemalý počet takto vzdělaných odborníků. Důsledky vidíme velmi často.

Soudci jsou výlučnou kategorií občanů. Jejich povinností je řešit spory bez ohledu na to, kdo se na soud obrací. Nesmí zneužívat nedokonalé právní předpisy k tomu, aby rozhodovali podjatě. Náleží jim pouze pravomoc, která je uvedená v Ústavě. Soudce nemá pravomoc přikazovat nebo soudit jiného soudce.

Politická strana, která se v následujících volbách uchází o přízeň voličů, by měla mít alespoň některý z těchto požadavků ve svém volebním programu:

  1. Hierarchické uspořádání poznatků a norem tvoří „Zákon“, podle kterého mají soudci rozhodovat. Jsou to:
    • zákony přírodních a matematických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,
    • Ústava, Listina práv a svobod,
    • nařízení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (EU, ...)
    • zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,
    • nařízení institucí a osob, které jsou zmocněni taková nařízení vydávat.
  2. Povinnost občana být zastoupen osobou s „právnickým vzděláním“ mohou soudy požadovat tehdy, když zjistí, že občanovi bez zastoupení vznikne újma.
  3. O vazebním zadržení občana rozhoduje porota nejméně tří soudců. Její rozhodnutí musí být jednomyslné.
  4. Soud nesmí měnit žalobní návrh. V soudním řízení musí soud vyhodnotit každý předložený důkaz.
  5. Soudnictví je dvoustupňové, každý občan má nárok na dva zákonné soudce. Soudy na každém stupni mají povinnost vyřešit spor. Nemají pravomoc nutit jiné soudy, aby za ně rozhodovaly.

Politická strana, která je spokojená se stavem v justici, se patrně k těmto požadavkům nevyjádří.

Autor: Karel Januška | úterý 4.7.2017 5:58 | karma článku: 12.39 | přečteno: 386x

Další články blogera

Karel Januška

Úvaha staříka nad hrobem

Pravda a spravedlnost jsou morální hodnoty které určují, v jakém státě občané žijí. Stabilní jsou státy, ve kterých je pravda a spravedlnost nejvyšší hodnotou. Získání peněžních výhod je cílem našich současných politiků.

24.8.2021 v 9:22 | Karma článku: 4.84 | Přečteno: 247 | Diskuse

Karel Januška

Spravedlivé soudy

Rovnost občanů před zákonem (před mocí soudní) je tisícileté pravidlo. I v diktaturách by měly být dodržené zásady spravedlivého rozhodnutí soudu.

1.8.2021 v 5:09 | Karma článku: 9.61 | Přečteno: 296 | Diskuse

Karel Januška

Případ Janoušek

Krátce po druhé světové válce byla v Paříži přijatá Všeobecná deklarace lidských práv. Všem občanům zaručuje stejná občanská práva. Soudcům přiděluje nejvyšší moc. Tisíciletá zkušenost potvrzuje správnost takových zásad.

26.7.2021 v 4:01 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 831 | Diskuse

Karel Januška

Volby a naděje

Moderní stát musí využívat všech prostředků, aby pro občany zajistil příjemný a pohodlný život. Omezení, která stát ukládá občanům, nesmí porušovat základní občanská práva.

16.7.2021 v 15:36 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 187 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Prokazatelně lživý titulek o spotřebitelské náladě:

Titulek Seznam Zprávy: "Blbá nálada ustupuje, Češi se cítí ekonomicky nejlépe za tři a půl roku" znamená, že autor neumí napočítat do tří (let). Důkazem jeho lživosti jsou přitom informace přímo z článku.

29.3.2024 v 9:14 | Karma článku: 27.28 | Přečteno: 407 | Diskuse

Michal Sabó

Nechte nám Mrazíka! Proč Češi stále milují Rusko a staré časy?

Česká veřejnost je rozdělena na dvě poloviny. Jedna podporuje Ukrajinu, druhá si stojí za Ruskem. Co vede lidi k hájení tyranie?

29.3.2024 v 6:45 | Karma článku: 25.28 | Přečteno: 1165 | Diskuse

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 15.97 | Přečteno: 436 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 15.01 | Přečteno: 257 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 29.96 | Přečteno: 678 | Diskuse
Počet článků 859 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 653

Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). KU  -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.

Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.

Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro  rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce. 

Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:

1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),

4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným. 

 

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...