Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P97e11t45r 15Č25e74j55k95a

25. 3. 2017 22:47

Pane Januško, představte si jednoduchý fiktivní paragraf:

"Má se za to, že v pondělí odpoledne pršelo." - vyvratitelná právní domněnka, na kterou uplatníte důkaz opaku. Soudu naopak nemusíte prokazovat, zda v pondělí odpoledne pršelo, soud to považuje za daný stav, ale realita je opačná, takže předložíte důkaz opaku. Jak? Předložíte třeba fotografii z toho dne a z toho odpoledne prokazující vymetenou oblohu, předložíte zprávu meteorologů s radarovým odrazem a úhrnem srážek, kde není po dešti ani památky, předložíte písemné svědectví místních..... Toť fiktivní ale triviální příklad vyvratitelné právní domněnky (která nikde v zákoně samozřejmě není) a důkazu opaku.

Ale protože se v běžném životě pondělek z hlediska deště nijak nevymká, tak taková právní domněnka neexistuje, protože by neměla smysl - smysl právní domněnky je v tom usnadnit proces dokazování na základě zkušeností běžného života. Existuje například tedy domněnka jiná - vycházející z prosté empirické zkušenosti, která například říká, že obvykle bývá otcem dítěte manžel matky dítěte - a tudíž, protože se to naprosto běžně děje, tak se takový skutkový stav předpokládá..... a pokud to domnělému otci vyhovuje (tzn. například otcem být vůbec nemusí, ale sám si to přeje a matka jiného otce sama neuvede!), je to v pořádku. Jenže co když onen manžel ví, že dítě není jeho? Tak si může nechat udělat test DNA, nebo třeba ví, že dítěti je 9 měsíců, narodilo se donošené, žádný předčasný porod nic takového a on přitom před rokem a půl byl s kamarádama na čtvrtročním výletě ve Střední a Jižní Americe..... tak předloží letenky o odletu tam, pobytu a příletu zpátky - šup, a jeho otcovství přinejmenším zpochybněno...... nebo třeba trpí zdravotními obtížemi a prostě děti mít nemůže (samozřejmě, je třeba aby doktor potvrdil, že je nemohl mít už v době početí dítěte).... další důkaz opaku - další možný důkaz toho, že otcem není, ač to zákon předpokládá. Řekněte mi, co na takových příkladech není pro vás srozumitelné???

0 0
možnosti
Foto

závora je od toho, aby tam nikdo nevjel, když jede vlak.

A kromě toho, ta závora je z prkének a nadzvedávat jí, je ztráta času. Prorazit ji, znamená maximálně škrábance na laku auta.

0 0
možnosti
JB

J36a43n 35B66u76r36d50a

23. 3. 2017 10:40

Na každém vašem článku mne zajímá především jaký oslí můstek tentokrát propojí perex a vaši právní filosofii.

0 0
možnosti

P86e33t93r 55Č27e96j53k50a

23. 3. 2017 8:36

Závory se do protisměru umisťují proto, aby uspěchaní tupci (kterých je na českých silnicích bohužel víc než dost) neměli tendenci předjíždět a přejíždět přejezdy v protisměru..... To, že se závory daj srazit / porazit v případě, že na přejezdu někdo uvízne, ví snad každej absolvent autoškoly...... Takže ano, vina je jenom a pouze na straně toho řidiče, vjet na přejezd když blikaj světla je prostě hloupost na entou.

1 1
možnosti
Foto

Důsledek pro strojvedoucího a cestující je vám lhostejný?

1 0
možnosti
Foto

Ten důkaz opaku by jste měl vysvětlit v samostatném blogu.

1 0
možnosti

P40e58t47r 56Č78e15j18k97a

23. 3. 2017 9:08

To by spíš si měl pan Januška nastudovat, co důkaz opaku (důkaz opačné skutečnosti, než je předpokládaná zákonem) v právu znamená, než aby "vysvětloval" něco, o čem nemá očividně ani páru.

0 0
možnosti
  • Počet článků 859
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 662x
Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). KU  -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.

Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.

Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro  rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce. 

Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:

1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),

4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným.