Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Jefim Fištejn(Reflex 32, Svět blázní): ...ouřada v taláru hodnotící konkrétní rozhodnutíexekutivní moci snadno podléhá pocitu vlastní důležitosti a propadá představě,že jeho posláním není jen mechanicky vykládat zákony, nýbrž bránit samotnéhoducha Ústavy, jak jej chápe on.

0 0
možnosti

P14e25t83r 14Č61e11j33k75a

14. 8. 2017 12:26

Pan Fištejn se zásadně mýlí v jedné věci - posláním soudce NENÍ mechanický výklad zákona. Soud nevykládá "jen" zákon, soud vykládá právo (což je širší pojem než "pouhý" zákon).... Nevím k jaké konkrétní věci ten článek pana Fištejna je, citujete jenom nějaký úryvek, který bez kontextu je naprosto o ničem - jenom ukazuje nepochopení úlohy justice, ale víc jej komentovat nejde.

0 0
možnosti
JL

Karle, soudci nevynášejí rozhodnutí, která jsou v rozporu se zdravým rozumem. Oni jsou v rozporu s rozumem tvým, ale ten rozhodně zdravý není. Víš, Karlíku - já dost často čtu rozsudky soudů a stává se, že s některým nesouhlasím. Jenže já udělám to, co ty neumíš - já využiji opravných prostředků, které mi zákon poskytuje a pošlu to k příslušnému soudu. Rozhodně bych nedělal takovou blbost, abych se s občanskoprávním sporem obracel na Nejvyšší správní soud. Ale co, ty to nikdy nepochopíš.

0 0
možnosti
ZS

On by pro zacatek stacil jen jeden krok:

Vrácení osobní odpovědnosti soudců za rozhodnutí.

S poznamkou, ze posuzovani tech pochybeni soudcu by cinil specialni vybor parlamentu, tak to totiz maji v nekterych zemich. Akorat, ze u nas by zpocatku holt musel zasedat nonstop. Ale soudcu je jen cca 3000.

0 0
možnosti

P35e39t52r 74Č51e70j34k15a

8. 8. 2017 14:32

Problém ovšem je, rozlišit co je a co není pochybení. Ani fakt, že soudce jednoho soudu nesouhlasí se soudcem jiného soudu v téže věci neznamená, že některý z nich pochybil - často to znamená, že zákon je nejednoznačný. co do výkladu (přičemž někdy je to tak správně a dokonce úmyslně - viz problematika neurčitých právních pojmů typu veřejný zájem, dobré mravy apod.). Nejde obecně jednoduše říct, že když soudci prvního stupně vrátí nadřazený soud kauzu zpátky, že soudce prvního stupně pochybil...

0 0
možnosti
Foto

Hrozně se bojím toho, abych jednou ve stáří nezblbnul a nebyl lidem pro smích, tak jako vy.

6 1
možnosti
KN

To já už udělala opatření. Požádala jsem dceru (taky má to Januškou opovrhované "právnické vzdělání"), aby neváhala, nechala mě zbavit svéprávnosti a zamezila přístupu k prostředkům, pomoci kterých bych se mohla ztrapňovat, např. k internetu, případně dalším, které do té doby někdo vynalezne. Případně, pokud to bude technicky možné, abych si mohla jen prohlížet, nikoliv psát.;-D

2 0
možnosti
KN

Hmm, takže obvyklá taktika. Když vám v diskuzi pod minulým článkem napíšeme, že vaše návrhy jsou neskonale pitomé, hloupé a nesmyslné a proč, a vy nevíte, co na to odpovědět, tak i napíšete článek nový prakticky s týmž obsahem.

Opravdu nechápu adminy, že vám toto trpí.

No naštěstí nemám obavy, že by kterákoliv strana ty vaše nesmysly podpořila.

7 0
možnosti

P33e58t90r 90Č67e61j76k44a

8. 8. 2017 10:02

To tak pan Januška dělává, když dostane klepec v diskuzi, tak uteče jak zmoklá slepice a napíše nový blábol s naprosto totožným obsahem. Věta "soudy připomínají hru ping-pong" už mě snad bude budit ze spaní. ;-D;-D

0 2
možnosti
  • Počet článků 859
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 662x
Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). KU  -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.

Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.

Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro  rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce. 

Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:

1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),

4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným.