Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Karle - Ústava, tedy zákon č. 1/1993 Sb., je ve velké míře kopií Ústavy z roku 1920 - jenom je samozřejmě trošku posunutá vzhledem k vývoji a časovému odstupu, Ale ty základní demokratické prvky tam jsou prakticky stejné. A představ si, že ten Senát tam byl taky - ty levicovej ústupku. Víš, dvoukomorový parlament je ve většině demokratických zemí světa a já jsem hrozně rád, že ho máme právě nyní, kdy hrozí, že by někdo mohl nějak výrazně vyhrát volby a měnit si zákona a Ústavu, jak se mu zamane. Naštěstí mu v tom Senát dokáže zabránit.

0 0
možnosti
Foto

Existence Senátu nemá prakticky vliv na soudní procesy. Dokud soudci nepochopí, že spravedlivý rozsudek je právnický termín, tak se nic nezmění. Voliči jim to (prostřednictvím voleb) mohou připomenout.

0 0
možnosti

Jinak to, že soudnictví je dvoustupňové, znamená, že máte právo, aby rozsudek soudu druhého stupně byl přezkoumám odvolacím soudem, nikoliv to, že máte právo na rozhodnutí dvou soudců. To už jsme vám vysvětlovali x-krát, a stále marně :-/

2 0
možnosti
Foto

Tak si to vykládají "občané s právnickým vzděláním". Pro normálního občana to značí, že můj spor budou řešit dva soudci. Zaručeně jeden z nich musí dojít k závěru, že jedna strana sporu má pravdu, čili je v právu. Následovat může opravné řízení u odvolacího soudu. Protože porovnat dvě práva někdy nelze. (Matky s nárokem rodit doma a lékaře s povinností chránit zdraví dítěte)

0 0
možnosti
Foto

Omlouvám se, že jsem pana Babiše udělal premiérem. Měl jsem na mysli:

Ovládnutí Senátu a Ústavního soudu se zřetelně projevilo při odvolávání pana Sobotky z funkce premiéra. Jak předseda Senátu, tak předseda Ústavního soudu prohlásili, že s odchodem pana Sobotky padá celá vláda. Takový blud svědčí o levicovém smýšlení obou pánů. Protože kdyby vláda byla jednobarevná, k žádnému pádu vlády by nedošlo a výměna premiéra není žádný problém.

0 3
možnosti

Jinak buďte v klidu, vy skutečně Babiše premiérem udělat nemůžete ;-D

Jinak současné složení Senátu podle jednotlivých klubů je :

ČSSD 25

KDU-ČSL 16

STAN (Starostové a nezávislí) 11

ODS 10

ANO 7

Klub nezávislých 5

Senátoři nezařazení do klubů 7 (sem patří např. senátoři za Zelené, ti, co kandidovali s podporou více politických stran, ale sami jsou nestraníci).

Takže nevím, kdo podle vás ten Senát vlastně ovládá. O Ústavním soudu ani nemluvě, ústavní soudci ze zákona nesmí být členy žádné politické strany ani politického hnutí. Fakt, že s premiérem padá celá vláda, platil za první republiky, platí ve velké většině demokratických zemí a nic "levicového" na tom není, je to uznání faktu, že premiér jako osoba, odpovědná politicky za vládu v zemi, si členy vlády taky vybírá a s ním to stojí a padá. Levicový je právě opačný přístup.

0 0
možnosti

Když už chcete plácat ty své nesmysly, tak si laskavě zjistěte, jestli byl Babiš někdy premiérem. Napovím: nebyl.

1 0
možnosti
Foto

To se omlouvám, měl jsem na mysli odvolat ministra financí.

S tím souviselo chování premiéra Sobotky a postoj vrcholných soudních představitelů, zda musí padnout vláda.

0 0
možnosti
  • Počet článků 859
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 662x
Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). KU  -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.

Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.

Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro  rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce. 

Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:

1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),

4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným.