Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Právní stát a spravedlnost

16. 01. 2018 11:24:45
Úvaha o tom, proč není republika právním státem. Moc výkonná v každém státě je omezeně podřízená moci soudní. Panovník, král, prezident nebo diktátor respektuje moc soudní podle svých představ a cílů.

Občané žijící na dnešním území zažili relativně spravedlivý systém za císařství, spravedlivý systému za první republiky, nespravedlivý systém za protektorátu, nespravedlivý systém po uchopení moci komunistickou stranou a současný málo spravedlivý systém po sametové revoluci.

Spravedlnost jednotlivých systémů lze testovat na vztahu mezi mocí výkonnou a soudní. Soudnictví za císařství bylo založené na tisícileté zkušenosti z Římského práva. Pro svéprávné občany platilo pravidlo, že rozhodnutí soudce muselo být pravdivé k oběma stranám sporu. Bylo lhostejné, která strana se obrátila na soud. Co soudce jedné straně odebral, musel druhé straně přisoudit. Z toho jednoznačně plyne, že pouze dva rozdílné výroky soudu mohou existovat. Ve většině sporů stačí, aby kauzu řešili pouze dva soudci. Proti řešení soudu I. stupně je zákonný nárok na odvolání. Odvolací soud musí mít pravomoc rozhodnutí soudu I. stupně potvrdit, opravit, nebo musí rozhodnutí soudu I. stupně zrušit a vynést své konečné rozhodnutí soudu. Ústava přesně takový postup předpokládá. Bohužel naši Ústavní soudci dali soudům široké pravomoci. Dovolili jim nerespektovat základní pravidlo o důkazu opakem. (Výrok k jedné straně sporu je opakem výroku ke druhé straně sporu.) Soudci si prostřednictvím zákonodárného sboru upravili soudní řízení tak, že se ze soudního řádu stal soudní nepořádek.

Soudy bezúhonných občanů trvají léta a z usvědčených pachatelů se stali občané, kteří mohou zavalit soudy dostatečnou činností, která jim umožňuje téměř bezstarostný život. Občané to platí ze svých daní. Soudci si příležitostně upraví své platy rozhodnutím, které je v přímém rozporu se zákonem.

Politickým stranám, které mají zájem na tom, aby republika byla právním státem jsem navrhl:

Toleranční nebo koaliční smlouva by měla obsahovat minimálně tyto dvě podmínky:

(1) Státní zástupci budou podřízení ministra vnitra. (Dosud ministra spravedlnosti.)

Státní zástupce dohlíží na práci policie. Má nesporné právo a povinnost sdělit soudu o trestném skutku (chování) občana nebo jiného subjektu. Nemá právo takové obvinění zveřejnit dříve, než o tom rozhodne soud. (Protože by se mohl dopustit trestného činu pomluvy bezúhonných občanů.)

(2) Následující paragrafy odstraní nelogické kroky soudních postupů. ANO se smluvní stranou neprodleně prosadí, aby se tyto paragrafy staly součástí Sbírky zákonů.

§ 1. Hierarchické uspořádání poznatků a právních norem tvoří „Zákon“, podle kterého soudci rozhodují. Jsou to:

....(1) Zákony přírodních a matematických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

....(2) Ústava, Listina práv a svobod,

....(3) nařízení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (EU, NATO),

....(4) zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

....(5) nařízení institucí a osob, které jsou zmocněni taková nařízení vydávat.

§ 2. O vazebním držení občana rozhoduje porota nejméně tří soudců. Její rozhodnutí musí být jednomyslné.

§ 3. V soudním řízení musí soud vyhodnotit každý předložený důkaz. Soud nemá právo měnit žalobní návrh.

§ 4. Soudnictví je dvoustupňové, každý občan má nárok na dva zákonné soudce. Soudy na každém stupni mají povinnost vyřešit spor. (Nemají pravomoc nutit jiné soudy, aby za ně rozhodovaly.)

.................................................................................................

Domnívám se, že žádná strana, která takovou smlouvu uzavře a neporuší ji, neztratí voliče. Naopak, je velká pravděpodobnost, že bude vládnout celé současné i budoucí volební období.

Autor: Karel Januška | úterý 16.1.2018 11:24 | karma článku: 11.06 | přečteno: 264x


Další články blogera

Karel Januška

Odpověď předsedy Senátu

Úvahu o tom, zda je republika právní stát, jsem zaslal politickým stranám, vládě, zákonodárcům a Ústavnímu soudu.

18.7.2018 v 15:03 | Karma článku: 16.96 | Přečteno: 456 | Diskuse

Karel Januška

Pravda základem právního státu

Předseda Ústavního soudu Rychetský se v televizi vyjádřil, že Ústavní soud řeší ty nejsložitější případy. K tomu je ovšem nutné dodat, že jsou to vesměs případy, které vytvořila sama justice.

15.7.2018 v 6:10 | Karma článku: 19.23 | Přečteno: 418 | Diskuse

Karel Januška

Prezidentovy falešné karty.

Zasahování prezidenta do politického uspořádání země je nepřístojné. Poslanci by měli znemožnit takovou činnost.

23.6.2018 v 3:19 | Karma článku: 16.16 | Přečteno: 564 | Diskuse

Karel Januška

Morální marasmus

Nepochybuji o dobrých úmyslech všech politických stran, které se dostaly do Poslanecké sněmovny. Ekonomické úspěchy jsou jistě chvályhodné. Ale nejenom chlebem je živ člověk.

18.6.2018 v 6:24 | Karma článku: 9.26 | Přečteno: 446 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lenka Hoffmannová

Prokazujme úctu, i když kritizujeme

Tóra nás učí, že i když někdo vykoná něco strašného, ​​musíme s ním stále jednat s respektem a ohleduplností a ukázat mu, kde udělal chybu.

21.7.2018 v 9:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Aleš Presler

Čapí hnízdo? Místo urážek si za něj Andrej Babiš zaslouží absolutorium!

Všední den dopoledne, parkoviště není zcela plné, stojí na něm i autobus z Ústí nad Labem, ze kterého vystupují převážně důchodci. Vidíte i mnoho rodin s malými dětmi. Vítejte v Čapím hnízdě!

21.7.2018 v 9:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Pavel Chalupský

Maškara vedle maškary.

Kdo z nás se alespoň jednou v životě nezúčastnil maškarní zábavy, či bálu. Jako děti jsme si vůbec neuvědomovaly, že nošení masek nás může doprovázet v našem životě. Jak?

21.7.2018 v 8:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 143 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Lucemburský zákon o eutanázii

Právě překládám do češtiny zákon o aktivní eutanázii a asistované sebevraždě Velkovévodství lucemburského. Můžete být přitom i vy.

20.7.2018 v 21:50 | Karma článku: 11.37 | Přečteno: 344 | Diskuse

Helena Sasová

Příspěvek na péči pro děti s celiakií

Je člověk, který má celiakii, zdravotně postižený? Ano. Definice zdravotního postižení ale není jednotná a pro různé účely se liší.

20.7.2018 v 17:54 | Karma článku: 10.02 | Přečteno: 251 | Diskuse
Počet článků 580 Celková karma 14.79 Průměrná čtenost 752

Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). ČVUT -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).

Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.

Aby se republika stala právním státem, je nutné, aby se moc soudní osvobodila od moci výkonné. Každý soudce je nezávislý. Rozhodnutí každého soudce je pravomocné. Odvolání proti rozhodnutí soudce pozastavuje výkon rozhodnutí.

Následující úpravy právních norem zajistí návrat mezi právní státy:

§ 1. Hierarchické uspořádání lidského poznání a právních norem tvoří „Zákon“, podle kterého soudci rozhodují. Jsou to: (1) Zákony přírodních a matematických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických, (2) Ústava, Listina základních občanských práv a svobod, (3) nařízení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU), (4) zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů, (5) nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

§ 2. O vazebním držení občana rozhoduje porota nejméně tří soudců. Její rozhodnutí musí být jednomyslné.

§ 3. V soudním řízení musí soud vyhodnotit každý předložený důkaz. Soud nemá právo měnit žalobní návrh.

§ 4. Soudnictví je dvoustupňové. Každý spor má nárok na dva zákonné soudce a rozhodnutí dovolacího soudu. Soud na každém stupni má povinnost vyřešit spor. Nemá právo nutit jiné soudy, aby za něho rozhodoval.

 

Stát musí být řízen efektivně. Státní úředníci plní cíle, které si současná vláda stanovila. Vedoucí státních úřadů jsou za to zodpovědní.

Státní zastupitelství respektuje hierarchii a náleží do ministerstva vnitra. Právo na odvolání, nebo dovolání má pouze v těch případech, kdy je stát účastníkem řízení. Do soudního řízení mezi jinými subjekty, nesmí zasahovat o své vůli.    

 

Najdete na iDNES.cz