Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Překážky v budování právního státu

14. 02. 2018 8:41:23
Úvaha nad nedostatky našeho soudnictví. Spolehlivým prostředkem jak dosáhnout požadovaného soudního rozhodnutí je změnit žalobní návrh. To by mohlo skončit.

Slovenský Ústavní soud nám sdělil, že organizace, která shromažďuje dokumenty, nenese žádnou odpovědnost za obsah dokumentů. Pro pana Babiše je to sice špatná zpráva, ale hlavu by si s tím neměl zatěžovat.

Téměř všichni soudci z "lidově demokratického zřízení" byli tehdejšímu režimu zavázáni, protože každé rozhodnutí soudu bylo v duchu tehdejší "vlády pracujícího lidu, pod vedením KSČ". Na právnické fakulty byli přijímáni výhradně takoví studenti, u kterých byl při nejmenším předpoklad podle takových předpisů jednat. Spousta soudců byla příslušníky KSČ. Proto máme soudnictví, které nerespektuje Ústavu, a stát, který má daleko k právnímu státu.

Proti tomuto nešvaru píšu politickým stranám a ministerstvu spravedlnosti asi deset let. Jak ODS, tak také ČSSD mé připomínky neakceptovaly.

Koho bych rád volil jsem zveřejnil již v roce 2013. Nic se od té doby nezměnilo. Soudci mění žalobní návrhy a pravdivý výrok je pro ně cizí slovo.

Obdobným případem je můj protest proti výsledkům prezidentských voleb. K Nejvyššímu správnímu soudu jsem dal dvě podání. Obě se týkaly problému, zda je možné uznat výsledky voleb, když ve volební kampani současný prezident používal lživé tvrzení "trestně stíhaný A. Babiš". První jsem zaslal e-mailem (Podání k Nejvyššímu správnímu sudu).

Diskutující mne upozornili na skutečnost, že taková podání musí obsahovat digitální podpis. Ten nemám zakoupený. Pro jistotu jsem poslal mé zpochybnění výsledků voleb také doporučeným dopisem.

Po uplynutí jisté doby jsem dostal dvě odpovědi. První zamítnutí bylo učiněné na základě neexistence digitálního podpisu (diskutujícím děkuji). Zajímavější bylo druhé zamítnutí. Nejvyšší správní soud přeposlal mou žádost kanceláři prezidenta republiky. Nevím, z jakého důvodu. Právní oddělení prezidenta pojalo mou žádost jako žalobu na prezidenta a jeho manželku. Žalobu zamítlo.

Nejvyšší správní soud se zbavil odpovědnosti za své rozhodnutí, a ze mne učinil žalobce ve věci, kterou bych nikdy neučinil. Nejvyššímu správnímu soudu to nevadilo. Zda se může při volbě prezidenta veřejně používat lživá kampaň, Nejvyšší správní soud nerozhodl.

Politické strany si za hlavní cíl daly zbavit p. Babiše mandátu, který získal ve svobodných volbách. A nyní se tváří, že je povinností vítěze voleb poprosit o toleranci nebo koalici ve vládě. Že tím upřednostňují a propagují stranu, která již dávno měla zmizet z politické scény, jim nevadí.

Pan Babiš má možnost dovést republiku k dalším volbám. Byl jsem voličem ODS. Co poslanci předvádějí při "vydání poslanců" do moci výkonné je trapné. Ignorují znění Ústavy a z poslanecké sněmovny činí soudní síň. Silně pochybuji o tom, že budu ODS znovu volit.

Náprava je jednoduchá, a je v rukách Parlamentu. Poslanecká sněmovna by měla jednat o doplnění právních předpisů, jak navrhuji v úvaze Právní absurdistán.

Autor: Karel Januška | středa 14.2.2018 8:41 | karma článku: 9.81 | přečteno: 198x


Další články blogera

Karel Januška

Odpověď předsedy Senátu

Úvahu o tom, zda je republika právní stát, jsem zaslal politickým stranám, vládě, zákonodárcům a Ústavnímu soudu.

18.7.2018 v 15:03 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 395 | Diskuse

Karel Januška

Pravda základem právního státu

Předseda Ústavního soudu Rychetský se v televizi vyjádřil, že Ústavní soud řeší ty nejsložitější případy. K tomu je ovšem nutné dodat, že jsou to vesměs případy, které vytvořila sama justice.

15.7.2018 v 6:10 | Karma článku: 19.23 | Přečteno: 415 | Diskuse

Karel Januška

Prezidentovy falešné karty.

Zasahování prezidenta do politického uspořádání země je nepřístojné. Poslanci by měli znemožnit takovou činnost.

23.6.2018 v 3:19 | Karma článku: 16.16 | Přečteno: 564 | Diskuse

Karel Januška

Morální marasmus

Nepochybuji o dobrých úmyslech všech politických stran, které se dostaly do Poslanecké sněmovny. Ekonomické úspěchy jsou jistě chvályhodné. Ale nejenom chlebem je živ člověk.

18.6.2018 v 6:24 | Karma článku: 9.26 | Přečteno: 443 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Hamletovská otázka pro Deutsche Polizei: Bouchnout si do žida, nebo do muslima?

Mohli jsme se dočíst zprávu, při které českého čtenáře zamrazí: Profesora z baltimorské univerzity Yitzhaka Melameda napadl v parku mladý muž. Přivolaní policisté však (prý) omylem zadrželi profesora a ještě ho zbili.

18.7.2018 v 21:31 | Karma článku: 24.45 | Přečteno: 520 | Diskuse

Petr Drozdík

Orlovská nemocnice potřebuje záložní plán

Na zastupitelstvu se měl projednávat tzv. záložní plán, abychom se nespoléhali jen na pracovní skupinu kterou sestaví Kraj a která je nejen podle mne pouhou kouřovou clonou před volbami.

18.7.2018 v 18:43 | Karma článku: 5.85 | Přečteno: 199 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Kdo a kdy konečně přizná pravdu a řekne ji nahlas?

Migrace jednotlivců je přirozená. Migrace jako exodus - stěhování národů zjevně normální není. Co a kdo za vším stojí? Protože pro nezasvěcené to logiku nemá, nechápou její účel a smysl?

18.7.2018 v 17:44 | Karma článku: 40.43 | Přečteno: 2053 | Diskuse

Jiří Plíva

K tomu plagiátorství

Podle mého názoru jsou paní Malá a pan Krčál jsou jen špičkou obrovského ledovce, který se občas vynoří nad hladinu.

18.7.2018 v 16:43 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 879 | Diskuse

Petr Burian

Šel jsem se projít do lesa a tam jsem omdlel

Tak přesně tuto výmluvu použil za socialismu jeden rotmistr ČSLA, který svévolně nenastoupil do služby pomocníka dozorčího útvaru a místo toho si jel na víkend užívat se svou holkou. A kupodivu mu to prošlo. Nevídané! Opravdu?

18.7.2018 v 15:52 | Karma článku: 25.25 | Přečteno: 1079 | Diskuse
Počet článků 580 Celková karma 14.67 Průměrná čtenost 752

Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). ČVUT -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).

Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.

Aby se republika stala právním státem, je nutné, aby se moc soudní osvobodila od moci výkonné. Každý soudce je nezávislý. Rozhodnutí každého soudce je pravomocné. Odvolání proti rozhodnutí soudce pozastavuje výkon rozhodnutí.

Následující úpravy právních norem zajistí návrat mezi právní státy:

§ 1. Hierarchické uspořádání lidského poznání a právních norem tvoří „Zákon“, podle kterého soudci rozhodují. Jsou to: (1) Zákony přírodních a matematických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických, (2) Ústava, Listina základních občanských práv a svobod, (3) nařízení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU), (4) zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů, (5) nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

§ 2. O vazebním držení občana rozhoduje porota nejméně tří soudců. Její rozhodnutí musí být jednomyslné.

§ 3. V soudním řízení musí soud vyhodnotit každý předložený důkaz. Soud nemá právo měnit žalobní návrh.

§ 4. Soudnictví je dvoustupňové. Každý spor má nárok na dva zákonné soudce a rozhodnutí dovolacího soudu. Soud na každém stupni má povinnost vyřešit spor. Nemá právo nutit jiné soudy, aby za něho rozhodoval.

 

Stát musí být řízen efektivně. Státní úředníci plní cíle, které si současná vláda stanovila. Vedoucí státních úřadů jsou za to zodpovědní.

Státní zastupitelství respektuje hierarchii a náleží do ministerstva vnitra. Právo na odvolání, nebo dovolání má pouze v těch případech, kdy je stát účastníkem řízení. Do soudního řízení mezi jinými subjekty, nesmí zasahovat o své vůli.    

 

Najdete na iDNES.cz