Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Právní stát

21. 10. 2019 3:29:40
Tvůrci Ústavy vypracovali přesný předpis, kterak má justice pracovat. Bohužel soudci Ústavního soudu nedodrželi základní pravidlo rovnosti občanů před zákonem. Rozdělili národ na advokáty a občany bez právnického vzdělání.

Úvaha pro vládu, zákonodárce, soudce a občany.

Nebudujeme právní stát, ale necháváme justici jednat podle právních řádů, které zavedli totalitní právníci po druhé světové válce. Nikoliv pravda, ale "závazný právní názor" je pro soudce a úředníky státního zastupitelství směrodatný. Téměř po každých volbách do parlamentu sleduje občan nesmyslný boj o "úpravu" nebo o interpretaci výsledků voleb. Malé strany se po volbách spojují, aby případný vítěz voleb nemohl začít budovat republiku podle svých představ.
Největší "budovatelé státu" sedí v parlamentu desetiletí. Za stav v justici necítí žádnou zodpovědnost. Místo budování právního státu nám vnucují své představy, jak měli voliči rozhodnout.
Jenom slepý občan nevidí statisíce okrádaných občanů. Zákonodárci a soudci jsou jediní viníci tohoto stavu. Někteří občané už rezignují na nespravedlnosti způsobené státem.
Uskutečněním svobodných voleb a ustavením nové vlády by všichni zvolení zákonodárci měli začít budovat, nebo alespoň nebránit budování demokratického státu. Státu, ve kterém platí pravda, litera Ústavy a Listiny práv.

Občané s "právnickým vzděláním" získaným v totalitě by si měli uvědomit, že není všechno pravda, čemu se na vysokých školách naučili. Mnozí se stali vykonavateli vůle stávající (totalitní) justice. ČT pořádala diskuzi s profesory univerzit, kteří nám předvedli, jak rozumí fyzikálním zákonům. "Archimédes se vykoupal a zjistil, že je nadlehčován silou." Profesor a člen legislativní rady vlády nepochopil příčinu soudního sporu: Archimédes určil množství ryzího zlata použitého při výrobě šperku.

K právnímu státu má republika téměř tak daleko, jako před třiceti lety. Vysoké školy právnického směru patrně stále vyučují studenty tomu, jaké postupy v justici používat. Čemu se kdysi naučili, nemají důvod měnit. Státní zástupci (prokurátoři) mají z totality zděděné právo označit občana za trestně stíhaného a nechat ho vláčet policií, i za účasti televize.
Vláda by měla s okamžitou platností odvolat současného Nejvyššího státního zástupce a dočasně pověřit touto funkcí jiného pracovníka. Tomuto úředníkovi sdělit, že je zodpovědný za jednotný postup ve všech úřadech státního zastupitelství. To měla dávno udělat některá vláda, ve které byla ODS, ČSSD, KDU-Čsl, i ANO. Hierarchie a odpovědnost rozhodování ve všech státních úřadech musí být nesporná. Případné střídání levo-pravých vlád po volbách musí proběhnout bezproblémově, přesně podle idejí Ústavy.
Soudcům je třeba připomenout, jaké jsou základní postuláty právního státu. Musí platit: „Občan může činit vše, co mu zákon nezakazuje“. Pravda je nejvyšším kriteriem každého sporu. Lichva zřejmě úplně vypadla z našich právních norem. Do zákonných předpisů rozhodně patří.

Dovolil jsem si navrhnout potřebné doplnění a úpravu současných právních norem takové, které zaručeně vrátí republiku mezi právní státy:

§ 1. Hierarchické uspořádání lidského poznání a právních norem tvoří zákon, podle kterého soudci rozhodují. Jsou to:
(1) Zákony přírodních a matematických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,
(2) Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,
(3) nařízení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (EU, NATO),
(4) zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,
(5) nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.
§ 2. O vazebním zadržení občana rozhoduje soudce, který se stává jeho zákonným soudcem.
§ 3. V soudním řízení musí soud vyhodnotit každý předložený důkaz.
§ 4. Soudnictví je dvoustupňové. Každý spor má nárok na dva zákonné soudce, případně rozhodnutí dovolacího soudu.
§ 5. Státní úředníci plní cíle, které si současná vláda stanovila. Vedoucí státních úřadů jsou za to zodpovědní.
§ 6. Lichva je trestný čin. Lichvou se stává půjčka, u které musí dlužník splatit víc jak desetinásobek půjčky, bez ohledu na dobu splatnosti.

Přijetím těchto "doplňků" parlamentem se z republiky stane demokratický stát. Pravda bude nejvyšším kriteriem každého sporu.
Soudci, kteří nebudou soudit v duchu těchto doplňků, nemohou zastávat funkci soudce. K soudům se bude chodit pro spravedlnost. Trvání soudních sporů se podstatně zkrátí. Ušetří se náklady na soudní procesy i náklady za špatná rozhodnutí soudů. Přínosy do státní pokladny budou patrně v miliardách.

Ing. Karel Januška, ID: uiz6ad

Autor: Karel Januška | pondělí 21.10.2019 3:29 | karma článku: 9.55 | přečteno: 278x

Další články blogera

Karel Januška

Pravda a právní názor

Nespravedlnost musí každý soudce odsoudit. Ústavní soud neplní své povinnosti. Povinností Ústavního soudu je vydat rozhodnutí, nikoliv "nález".

6.12.2019 v 4:49 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 81 | Diskuse

Karel Januška

Pravda loupežníků

Když je majetek občana získaný čestnou prací, těžko mu může být odebrán. Když občan cítí, že by dokázal lépe řídit podnik, ve kterém je pracovníkem, pouze domluvou se stávajícím ředitelem se mu to může podařit.

4.12.2019 v 9:15 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 332 | Diskuse

Karel Januška

Pravda nebo demagogie z ČT?

Fešácký kriminál pro nespravedlivě odsouzené? I to je řešení. Ale do právního státu nepatří. Archimédův zákon není jen o tom, že těleso ponořené do kapaliny je nějakou silou nadlehčované.

3.12.2019 v 3:35 | Karma článku: 28.29 | Přečteno: 751 | Diskuse

Karel Januška

Ustavní soud po sametové revoluci

Předseda ÚS si v rozhlasové diskuzi stěžoval, že soud je zavalený množstvím případů, které mu občané a instituce předkládají.

30.11.2019 v 8:26 | Karma článku: 14.75 | Přečteno: 254 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Státnický čin Pavla Zemana?

Aston se na Neviditelném psu rozepsal o tom, že rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana obnovit trestní stíhání premiéra Andreje Babiše je „státnický čin“. Nemyslím si to.

6.12.2019 v 8:00 | Karma článku: 13.81 | Přečteno: 75 | Diskuse

David Wiltsch

Stala se snad republika součástí Babišova holdingu?

Audit, střet zájmů, čapí hnízdo - průser za průserem. Vše se točí kolem mocného jedince. On, jeho voličstvo i státní aparát se však tváří, jako by jeho podpora a obhajoba měla být našim národním zájmem.

6.12.2019 v 7:01 | Karma článku: 16.14 | Přečteno: 236 | Diskuse

Libor Čermák

Možná se budete divit, ale já za Babišem stojím. A to víc než kdy jindy.

Letos 16.listopadu se mi stala zvláštní věc. V divadle naší MČ se konala vzpomínková akce k 30. výročí sametové revoluce. Najednou se na mne kdosi obrátil a řekl mi: "Ty jsi tady? Já myslel, že budeš na Letné!"

6.12.2019 v 6:03 | Karma článku: 28.02 | Přečteno: 489 |

Zdeněk Macura

Demonstrace chvilkařů nejsou proti Babišovi, ale proti 30 % voličů, otravují společnost

Demonstrace obecně nepochybně patří ke zdravé demokracii, ať už se demonstruje za cokoliv. Když už nic, jsou aspoň inspirací k zamyšlení nad různými otázkami. Jenže opakované demonstrace chvilkařů smrdí útokem na demokracii.

6.12.2019 v 1:07 | Karma článku: 27.33 | Přečteno: 438 | Diskuse

Petr Burian

Slibuji dnes přede všemi, jako jiskra jasná

Máte rádi sliby? Znějí tak upřímně, odhodlaně, tak novátorsky. Voliči A.Babiše se ve slibech přímo rochní. A čím absurdnější slib, nesmyslnější vysvětlení, či prolhanější a drzejší tvrzení, tím jsou více u vytržení.

5.12.2019 v 19:04 | Karma článku: 26.05 | Přečteno: 471 | Diskuse
Počet článků 742 Celková karma 15.45 Průměrná čtenost 688

Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). KU + ČVUT -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).

Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi. Mail: karel.januska@seznam.cz

Povinností Státního zastupitelství je požádat soud, zda shromážděné důkazy jsou dostatečné k tomu, aby bylo možné vznést obvinění. Soud(ce), který obvinění připustí, se musí stát zákonným soud(c)em případu.

V právním demokratickém státě je nepřípustné jednat v rozporu s duchem Ústavy a Listiny základních občanských práv.

Ústava Hlava 1 Článek 2: (1) Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní. (2) Ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo. (3) Státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon. (4) Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Článek 9 (2) Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná. (3) Výkladem právních norem nelze oprávnit odstranění nebo ohrožení základů demokratického státu.

Listina Článek 10
(1) Každý má právo, aby byla zachována jeho lidská důstojnost, osobní čest, dobrá pověst a chráněno jeho jméno.

Najdete na iDNES.cz