Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Parlament a právní stát

30. 10. 2019 9:35:11
Osmdesát let po skončení světové války nejsou dodržovaná pravidla, která zajišťují stabilitu státu. Pravda je pro naše zákonodárce a soudce cizí slovo.

Statisíce občanů je ždímáno státními úředníky jen proto, že si naši zástupci v Parlamentu nechtějí přiznat, že justice v totalitě byla zvrácená. Havel dal pardon všem soudcům, a země nyní vzkvétá i pro všechny občany, kterým morálka nic neříká. Nevadí jim, co se v zemi dělo za totality. Televizi a rozhlas uchvátili rétoři z Parlamentu.

Svoboda slova je jenom předpokladem k tomu, aby se z republiky stal právní stát. Ale třicet let ohýbání pravdy, kdy "závazný právní názor" je víc než samotná pravda, z republiky učinilo absurdistán.

Zákonodárci jsou spokojení, protože různá výše pobíraných prebend, (odstupňovaná tím, jak přibližně občané volili) jim zaručuje víc než dostatečnou finanční jistotu. Úplně zapomněli, že by všichni zákonodárci měli mít stejný plat, protože před zákonem jsme si všichni rovni. Aby to moc nekřičelo, tak se vzdali některých výhod, které jim z imunity náleží. Slíbili, že za své přestupky budou policii platit ihned. Místo konkrétního jednání o problémech občanů, řeší problémy své, nebo problémy politických stran, za které nyní sedí v parlamentu.

Problémy občanů řeší tak, aby občané „s právnickým vzděláním“ získali maximální výhody. Stvořili šmejdy, uvrhli děti do postavení dlužníků, z exekutorů učinili vyděrače. Vysoké školy právnického směru vychovávají nedouky, kteří nevědí, že Archimédův zákon mezi zákony patří.

Tito zákonodárci "právníci" sedí v "legislativní radě státu".

Hnutí ANO si vytklo volební cíl:

„Právo a soudy tu nejsou pro právníky, ale pro občany. To neznamená, že musí laik rozumět všem zákonům, ale naopak, že to nepotřebuje. Pokud žije poctivý a slušný život, zákony musejí být na jeho straně, aniž by je musel studovat. A stane-li se mu křivda, u soudu musí najít zastání.“

Na základě tohoto cíle se ANO nejen dostalo do Parlamentu, ale posléze se stalo nejsilnějším subjektem ve vládě. Poslední kroky vlády nedávají jistotu, že Hnutí svým cílům zůstane věrné. Opozice ho nutí ke spolupráci se stranou, která už dávno měla zmizet z politické scény.

Ústavní soud je instituce, která má málo společného s právním státem. Obrnil se nařízením, že pouze advokáti mohou podávat stížnosti k tomuto soudu. Když nezákonnost naleznou, je jejich povinností zrušit zákonná nařízení, které k nezákonnosti vedly. To Ústavní soud nečiní. Teplá místa a obecná úcta k této instituci jim vyhovuje. Spolu s prezidentem jsou zodpovědní za morální stav národa.

Páni zákonodárci. Okamžikem, kdy byla po volbách utvořená nová vláda, je vaší povinností starat se o práva a povinnosti občanů, nikoliv boj o vaše posty a získávání finančních prostředků pro vaši stranu.

Soudcům je třeba připomenout, jaké jsou základní postuláty právního státu. Dovolil jsem si navrhnout potřebné doplnění a úpravu současných právních norem takové, které zaručeně vrátí republiku mezi právní státy:

§ 1. Hierarchické uspořádání lidského poznání a právních norem tvoří zákon, podle kterého soudci rozhodují. Jsou to:

(1) Zákony přírodních věd, matematiky, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

(2) Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

(3) nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (EU, NATO),

(4) zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

(5) nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

§ 2. O vazebním zadržení občana rozhoduje soudce, který se stává jeho zákonným soudcem.

§ 3. V soudním řízení musí soud vyhodnotit každý předložený důkaz.

§ 4. Soudnictví je dvoustupňové. Každý spor má nárok na dva zákonné soudce, případně rozhodnutí dovolacího soudu.

§ 5. Státní úředníci plní cíle, které si současná vláda stanovila. Vedoucí státních úřadů jsou za to zodpovědní.

§ 6. Lichva je trestný čin. Vláda stanoví k prvnímu lednu každého roku multiplikativní faktor, který určí maximální výši splátek pro každou půjčku.

Přijetím těchto "doplňků" parlamentem se z republiky stane právní demokratický stát. Pravda bude nejvyšším kriteriem každého sporu.

Autor: Karel Januška | středa 30.10.2019 9:35 | karma článku: 9.32 | přečteno: 223x

Další články blogera

Karel Januška

Ústavní soud a pravda

Rodičovské příspěvky a ÚS. Demokratický právní stát musí být založený na pevných základech. Moc soudní musí být nezávislá na moci výkonné. Soudy musí rozhodovat spravedlivě.

15.1.2020 v 3:01 | Karma článku: 8.66 | Přečteno: 231 | Diskuse

Karel Januška

Moderovat, Komentovat a střety zájmů

Česká televize oprávněně ztrácí důvěru myslících občanů. Moderátoři si pletou funkci s komentátorama. Často se chovají jako představitelé levicově smýšlející části obyvatel.

10.1.2020 v 8:27 | Karma článku: 24.94 | Přečteno: 582 | Diskuse

Karel Januška

Novoroční úvaha pro zákonodárce.

Poslanecká sněmova jednala o týrání zvířat a shodla se na novelizaci zákona o jejich ochraně. Není povinností zákonodárců v prvé řadě ochraňovat a dbát o práva občanů?

3.1.2020 v 7:59 | Karma článku: 8.24 | Přečteno: 158 | Diskuse

Karel Januška

Právo a bezohlednost k občanům

Úvaha o činnosti Parlamentu. Poslanecká sněmova jednala o týrání zvířat. Domluvila se na novelizaci zákona o jejich ochraně.

24.12.2019 v 8:41 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 433 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Nemít protikandidáta je vysvědčením výjimečnosti a nepostradatelnosti politika

Kongres ODS aktuálně vybere nové vedení strany, čímž pravou nohou vykročí k drtivému vítězství ve všech příštích volbách včetně sněmovních napřesrok. Kabinet prof. PhDr. Petra Fialy, Ph.D., LL.M. se stane realitou.

18.1.2020 v 9:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Jan Dvořák

Neprovokujte šéfa, čeští europoslanci!

My Češi, Moravané a Slezané snad opravdu máme v genech, že se nechceme podrobit regulím „vrchnosti“ a vždycky se snažíme nějak je obejít.

17.1.2020 v 17:15 | Karma článku: 17.51 | Přečteno: 525 | Diskuse

Vilém Barák

Policie v Ostravě naštěstí nemusela nic předvádět

Po řádění střelce v ostravské fakultní nemocnici se veřejnost dlouho probírala z šoku. Dnes vše utichlo, ale něco jde říct určitě. Policie naštěstí nemusela nic předvádět a vše se vyřešilo samo bez její účasti. Bohu díky.

17.1.2020 v 16:44 | Karma článku: 16.86 | Přečteno: 314 | Diskuse

Josef Prouza

Šokující pravda: Proč byl odvolán starosta Prahy 1 Pavel Čižinský

Tohle mlžení pravého důvodu, proč byl odvolán starosta Čižinský, už musí skončit. Kdepak chaotické vedení a rozklad úřadu či nulová komunikace mezi zastupiteli. Jedinou příčinou je sice přísně utajený, ale o to víc šokující spor.

17.1.2020 v 9:25 | Karma článku: 34.29 | Přečteno: 2542 | Diskuse

Jan Bartoň

Zákaz vlajek států v Evropském parlamentu

Předseda europarlamentu David Sassoli zakázal během jednání mávat transparenty a dalšími „nevhodnými“ pomůckami. Podle Jana Zahradila z ODS se jedná o „neuvěřitelnou tupost“.

17.1.2020 v 8:00 | Karma článku: 43.93 | Přečteno: 4116 | Diskuse
Počet článků 750 Celková karma 16.38 Průměrná čtenost 686

Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). KU + ČVUT -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).

Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi. Mail: karel.januska@seznam.cz

Povinností Státního zastupitelství je požádat soud, zda shromážděné důkazy jsou dostatečné k tomu, aby bylo možné vznést obvinění. Soud(ce), který obvinění připustí, se musí stát zákonným soud(c)em případu.

V právním demokratickém státě je nepřípustné jednat v rozporu s duchem Ústavy a Listiny základních občanských práv.

Ústava Hlava 1 Článek 2: (1) Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní. (2) Ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo. (3) Státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon. (4) Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Článek 9 (2) Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná. (3) Výkladem právních norem nelze oprávnit odstranění nebo ohrožení základů demokratického státu.

Listina práv Čl.10
(1) Každý má právo, aby byla zachována jeho lidská důstojnost, osobní čest, dobrá pověst a chráněno jeho jméno.

Najdete na iDNES.cz