Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Pravda pro V. Moravce

12. 11. 2019 13:01:37
V demokratickém státě soudci rozhodují o tom, kdo má pravdu. V totalitách má vždy pravdu panovník. Jakým způsobem panovník rozhoduje, takovým se jeví i pro jiné státy. Rozhodování o vině a trestu patří výhradně do moci soudní.

Nespravedlivé rozhodování vede k revolucím, nebo až k válkám.

Náš stát má nespravedlivé rozhodování. Václav Moravec může uspořádat třeba mezinárodní konferenci, a nechat si u ní schválit současný právní systém. Ale právní systém České republiky zůstane nadále nespravedlivým. Pouze zákonodárci ho mohou napravit.

Ve spravedlivém systému platí zákon, který lidstvo objevilo již před našim letopočtem:

Rozhodnutí soudce musí být spravedlivé ke každé straně sporu.

Výrok soudce předpokládá, aby pouze jeden účastník sporu měl pravdu. Proto byl zaveden princip "vyloučení třetího". Soudce musel ze žaloby vyloučit všechny účastníky, kterým byl výrok soudce lhostejný. Naše současná justice naopak dovoluje, aby si soudce do sporu třetího účastníka přibral. Výrok takového soudce pak vede k nespravedlivým trestům.

Všechny soudní pře mají být zpoplatněné. Výše poplatku určuje soudce. Součástí soudního výroku musí být stanovené, která strana hradí soudní výlohy. Nové řešení sporu může započít až po pravomocném rozsudku.

Soudy jsou buď jednostupňové (Velká Británie, USA), nebo dvoustupňové. Naše Ústava předpokládá dvoustupňové soudnictví. V takovém systému má právo v termínu podat odvolání každý účastník sporu. Výrok soudce prvního stupně je pravomocný v okamžiku, když žádný účastník nepodá odvolání v určeném termínu. Nikdo jiný (novináři, ČT, rozhlas) nemají právo mluvit o „nepravomocném rozhodnutí soudu“. Kdo tak činí, může se dopustit trestného činu pomluvy. V případech, kdy je žalobcem stát, odvolání státu by měl podat nadřízený předkládajícího žalobce. Stát soudní poplatky neskládá, ale měly by být evidované, aby byl justiční systém ekonomický.

Odpověď na vinu určuje výrok soudce. Soudce se vždy vyslovuje k žalobci. Výrok soudce musí být pravdivý.

Po „vítězství sametové revoluce“ nastalo právní vakuum. Poslanecká sněmovna přijala mnoho užitečných zákonů (zákonných nařízení). Tyto zákony tvořili vesměs „občané s právnickým vzděláním“ vystudovaní v dobách totality.

Právní normy zdeformovali tak, aby nemuseli aplikovat základní pravidlo každého soudu. Možná ho vůbec neznají, protože totalitě nevyhovoval.

Tisíciletá zkušenost soudnictví zní: Každé rozhodnutí soudu musí být spravedlivé k oběma stranám sporu. (Důkaz opakem je povolený.)

Logicky posuďme výrok: (Každý občan rozumí větě:) Rozhodnutí soudu je pravomocné, když žádný účastník nepodá odvolání. Opak této věty je: Rozhodnutí je nepravomocné, když některý účastník podá odvolání. To je důkaz opakem.

Proto lze hodnotit každý soudní výrok. Logická hodnota výroku je přesně stanovitelná větami: Pravda pravdy je pravda. Pravda nepravdy je nepravda. Nepravda pravdy je nepravda. Nepravda nepravdy je pravda.

Ve dvouhodnotovém systému (Pravda, Nepravda) pracuje veškerá současná moderní technika. Od dětských hraček po moderní superpočítače. Zobrazování hlasu, barev, hudby nebo pohybů je zobrazitelné pouze posloupnostmi nul (pravda) a jedničky (nepravda). Pouze čich zatím nelze těmito dvěma hodnotami zobrazit.

Již ve starém Řecku přišel Archimédes na to, jak stanovit ryzost slitiny kovů. Pythagoras objevil svou slavnou větu pro pravoúhlý trojúhelník. V právním státě nepochybně musí platit jak Pythagorova věta, tak Archimédův zákon. Moc výkonná je podřízená moci soudní v každém demokratickém státě. Žádný státní úředník (prokurátor) nesmí zasahovat do moci soudní.

Česká televize se přímo vyžívá nad nesmyslným stavem v justici. Ředitel televize veřejně propaguje vánoční program ČT, ale opomíná dodat, že nemalé prostředky získává jak od státu, tak od občanů i od reklamních agentur. Moderátoři jednají jako nejmoudřejší občané republiky. „Občané s právnickým vzděláním“ zpochybňují Archimédův zákon. Naštěstí jim Pythagorova věta nevadí.

Současní zákonodárci si popletli dobu. Stále trvají na tom, aby ministři byli členy Poslanecké sněmovny. Takový stav je nejen neekonomický, ale i také nebezpečný pro občany. Justice je toho důkazem. Řádná činnost jak vlády, tak Parlamentu je možná pouze oddělením moci soudní od zákonodárné a výkonné.

Pane Václave Moravče. Zapřemýšlejte nad uvedenými fakty. Vaše diskuze by se měly otázkou pravdy zabývat důkladněji.

Ing. Karel Januška

Autor: Karel Januška | úterý 12.11.2019 13:01 | karma článku: 20.94 | přečteno: 757x

Další články blogera

Karel Januška

Pravda a právní názor

Nespravedlnost musí každý soudce odsoudit. Ústavní soud neplní své povinnosti. Povinností Ústavního soudu je vydat rozhodnutí, nikoliv "nález".

6.12.2019 v 4:49 | Karma článku: 9.01 | Přečteno: 105 | Diskuse

Karel Januška

Pravda loupežníků

Když je majetek občana získaný čestnou prací, těžko mu může být odebrán. Když občan cítí, že by dokázal lépe řídit podnik, ve kterém je pracovníkem, pouze domluvou se stávajícím ředitelem se mu to může podařit.

4.12.2019 v 9:15 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 335 | Diskuse

Karel Januška

Pravda nebo demagogie z ČT?

Fešácký kriminál pro nespravedlivě odsouzené? I to je řešení. Ale do právního státu nepatří. Archimédův zákon není jen o tom, že těleso ponořené do kapaliny je nějakou silou nadlehčované.

3.12.2019 v 3:35 | Karma článku: 28.29 | Přečteno: 753 | Diskuse

Karel Januška

Ustavní soud po sametové revoluci

Předseda ÚS si v rozhlasové diskuzi stěžoval, že soud je zavalený množstvím případů, které mu občané a instituce předkládají.

30.11.2019 v 8:26 | Karma článku: 14.75 | Přečteno: 254 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michael Laitman

Proč bohatí kradou?

Miliardář Richard Branson se ocitl v situaci, kterou neočekával. Má skvělou leteckou společnost a najednou zjistil, že bohatí lidé, kteří sedí v letadlech, kradou.

6.12.2019 v 7:43 | Karma článku: 18.34 | Přečteno: 421 | Diskuse

Filip Vracovský

Vánoční a Silvestrovské večírky očima týraného personálu

Aneb další z variací příběhů o potížích se zákazníky, podané v zcela neadventní formě.Zmíněné příběhy se nedějí a podobnost se skutečnými postavami je čistě náhodná.

6.12.2019 v 7:02 | Karma článku: 13.70 | Přečteno: 518 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Fosilní zábava

Mít vlastní auto ve městě dnes není luxus, nýbrž „opruz“ - a dobrý způsob, jak snížit naši spotřebu peněz i materiálu, řekl v pořadu Rozstřel Jan Hollan z Masarykovy univerzity.

6.12.2019 v 7:00 | Karma článku: 10.33 | Přečteno: 238 | Diskuse

Karel Januška

Pravda a právní názor

Nespravedlnost musí každý soudce odsoudit. Ústavní soud neplní své povinnosti. Povinností Ústavního soudu je vydat rozhodnutí, nikoliv "nález".

6.12.2019 v 4:49 | Karma článku: 9.01 | Přečteno: 105 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze filmu „Rádio“

Film o skutečném příběhu z města Anderson v Jižní Karolíně. O vztahu trenéra amerického fotbalového týmu Yellow Jackets Harolda Jonese a mladého retardovaného muže, kterému nikdo neřekne jinak než „Rádio“.

5.12.2019 v 23:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 83 | Diskuse
Počet článků 742 Celková karma 15.25 Průměrná čtenost 688

Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). KU + ČVUT -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).

Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi. Mail: karel.januska@seznam.cz

Povinností Státního zastupitelství je požádat soud, zda shromážděné důkazy jsou dostatečné k tomu, aby bylo možné vznést obvinění. Soud(ce), který obvinění připustí, se musí stát zákonným soud(c)em případu.

V právním demokratickém státě je nepřípustné jednat v rozporu s duchem Ústavy a Listiny základních občanských práv.

Ústava Hlava 1 Článek 2: (1) Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní. (2) Ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo. (3) Státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon. (4) Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Článek 9 (2) Změna podstatných náležitostí demokratického právního státu je nepřípustná. (3) Výkladem právních norem nelze oprávnit odstranění nebo ohrožení základů demokratického státu.

Listina Článek 10
(1) Každý má právo, aby byla zachována jeho lidská důstojnost, osobní čest, dobrá pověst a chráněno jeho jméno.

Najdete na iDNES.cz