Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

Totalita nebo demokracie?

17. 05. 2020 5:58:49
Úvaha pro zákonodárce, soudce a občany. Ústavnímu soudu je pravda lhostejná. Prezidentská pravda je pravdou nemocného člověka. Senátoři a poslanci mají být zárukou právního státu.

Moderátoři České televize, Rozhlasu+ a mnoho občanů republiky se domnívají, že se náš stát chová podle pravidel právního státu. Jsou přesvědčení, že žijeme v demokracii. Rozdíl mezi totalitou a demokracií spočává v pojetí termínu PRAVDA.

Matematika zná jen jeden termín "pravda". Už v dávné historii myslitelé objevili, že opakem pravdy je lež, čili nepravda. Jedná-li se o spor dvou subjektů, pouze jeden ze dvou účastníků sporu může mít pravdu. Má-li jeden účastník pravdu, druhý účastník pravdu nemá, čili není v právu.

Když je v soudních sporech respektovaná PRAVDA, není třeba, aby demokratický stát měl psanou Ústavu. Soudci musí respektovat rozhodnutí předcházejících výroků soudů. Moc soudní je v demokracii nadřazená moci výkonné. Příkladem je justice Velké Británie. I královna se podrobuje výrokům soudu.

Současné užívání termínu "trestně stíhaný premiér" nemá v zákoně oporu. Každý má právo, aby byla zachována jeho lidská důstojnost, osobní čest, dobrá pověst a chráněno jeho jméno. Proto každý spor mezi občanem a státem musí řešit obecný soud. Žádný soud o trestném činu premiéra nerozhodl.

Spory mezi úřady řeší správní soudy. Je chybou zákonodárců, že tyto správní úředníky nazvali "soudci". Jestliže se úřady nedohodnou, konečný verdikt musí vynést obecný soud. Současný výrok správního soudu k činnosti ministerstva zdravotnictví nesmí zasahovat do základních občanských práv a svobod. To si nyní někteří zákonodárci konečně uvědomili. Všichni ministři, i prezident musí respektovat zásady demokratického státu. V demokracii má PRAVDA stejný význam pro všechny občany bez rozdílu. Nemůže být jiná pravda pro státní úředníky různých ministerstev. Spory mezi státními úředníky nesmí způsobit nezákonost. Odborné spory se musí řešit před obecným soudem pouze v těch případech, kdy se nemohou dohodnout dva odborné názory úředníků. V demokracii takový spor rozhodne obecný soud, v totalitě platí rozhodnutí státních úředníků. Obecný soud si vyžádá posouzení soudních znalců, a rozhodne podle zákona. Naše republika je kočkopsem. Ústavu máme napsanou pro demokracii, ale Ústavní soud Ústavu nerespektuje.

Protože máme psanou Ústavu, bezpodmínečně všichi občané republiky, včetně soudců Ústavního soudu, musí tuto Ústavu dodržovat a ctít. Ústava a Listina práv jednoznačně stanovuje, že před zákonem jsou si občané rovni. Jestliže Ústavní soud nalezl nespravedlnost v nějakém sporu, je povinností Ústavního soudu odstranit z právních předpisů a postupů všechny, které nespravedlnost způsobily. Spor musí vrátit tomu soudu, který nespravedlivý výrok vyslovil, aby svůj verdikt opravil tak, aby nespravedlnost byla odstraněná. Nejenom v tomto případě, ale pro všechny následující výroky soudů. I občan bez vzdělání právnického směru má právo se na Ústavní soud obrátit. Předseda ÚS by měl na svou funkci rezignovat. ČT by neměla krýt špatná rozhodnutí soudů.

Vážené senátorky, senátoři, poslankyně a poslanci.

Bez vašeho zásahu se právního státu nedočkáme. Je nutné přikázat všem soudcům, aby respektovali Ústavu. Zákony matematiky a nejnovější poznatky ze všech věd jsou nedílnou součástí zákona.

O vazebním zadržení občana musí rozhodovat soudce, který se stává jeho zákonným soudcem.
V soudním řízení musí soudce vyhodnotit každý předložený důkaz.
Ústava je koncipovaná pro dvoustupňové soudnictví. Každý spor má nárok na dva zákonné soudce, případně rozhodnutí dovolacího soudu.
Státní úředníci musí plnit cíle, které si současná vláda stanovila. Vedoucí státních úřadů jsou za to zodpovědní.
Vaši předchůdci i vy jste nechali vzniknout šmejdům a lichvářům. Lichva je v právním státě trestný čin.
Soudci, kteří nebudou soudit v duchu Ústavy, nemohou zastávat funkci soudce.

K soudům se bude chodit pro spravedlnost. Trvání soudních sporů se podstatně zkrátí. Ušetří se náklady na soudní procesy i náklady za špatná rozhodnutí soudů. Přínosy do státní pokladny budou značné.

Pouhé jednání zákonodárců o naznačených problémech zaručeně zlepší právní jistoty občanů i institucí. Stávající i nové politické subjekty by se k návrhu měly vyjádřit.

Ing. Karel Januška

Autor: Karel Januška | neděle 17.5.2020 5:58 | karma článku: 13.93 | přečteno: 322x

Další články blogera

Karel Januška

Skončí hra na právní stát?

Zákonodárci by si konečně po třiceti letech od sametové revoluce mohli uvědomit, že právní stát má jednoduchá, ale přísná pravidla. Utvořit kapitalistický stát se podařilo. Ale k právnímu státu máme pořád daleko.

10.5.2020 v 10:27 | Karma článku: 13.46 | Přečteno: 353 | Diskuse

Karel Januška

Právní stát v nedohlednu

Moc soudní nerespektuje zákony a vláda neovládá své úředníky. Pokud nezasáhne moc zákonodárná, lepších časů se nedočkáme.

5.5.2020 v 9:21 | Karma článku: 6.91 | Přečteno: 250 | Diskuse

Karel Januška

Ministerstva nespravedlnosti

Úvaha nad činností nejen ministra spravedlnosti. Ústavní soud má v šuplících stovky případů, kdy účastníci sporu se nemohou dovolat spravedlnosti.

30.4.2020 v 9:22 | Karma článku: 9.52 | Přečteno: 271 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Vít Olmer

Pro blázny není kam plivnout

Ukázkové jarní slunečné ráno, na balkonu jsem se posadil na rotoped. Těšil jsem se, jak při důstojném šlapání, úměrném věku, si budu přemítat o životě, bilancovat. Na zábradlí seděla straka a s ironií mě pozorovala.

23.5.2020 v 12:21 | Karma článku: 27.06 | Přečteno: 1050 | Diskuse

František Matějka

Rezignuji na post předsedy strany. Je čas udělat další krok na cestě

Vážení čtenáři, přátelé, mnozí z vás mě podporují a spolupracují se mnou už dlouhé roky. Je čas seznámit vás s novou etapou mé cesty. Rozhodl jsem se udělat další krok, který je logickým vyústěním dosavadní práce.

23.5.2020 v 10:52 | Karma článku: 13.33 | Přečteno: 429 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Šťastný člověk

Štěstí si každý můžeme představovat jinak. Pro někoho je štěstí, když najde na chodníku stovku. Jiný za štěstí považuje výhru ve Sportce. Další... Každý máme svou představu.

22.5.2020 v 19:10 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 194 | Diskuse

Barbora Turazová

Deník zhrzené ženy

5 fází smutku a 50 odstínů šílenství ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​

21.5.2020 v 11:57 | Karma článku: 38.84 | Přečteno: 11178 | Diskuse

Eliška Anna Kubičková

Tajemný balíček

Poněkud opožděně jsem zaregistrovala, že mi přišla na telefon zpráva od populárního odesílatele jménem Zásilkovna.

20.5.2020 v 20:17 | Karma článku: 10.34 | Přečteno: 476 | Diskuse
Počet článků 782 Celková karma 9.98 Průměrná čtenost 677

Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955),. KU + ČVUT -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).

Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.

Chceme-li právní stát, je nutné takto upřesnit právní normy:

§ 1. Hierarchické uspořádání lidského poznání a právních norem tvoří zákon, podle kterého soudci rozhodují. Jsou to:

(1) Zákony přírodních věd, matematiky, nejnovější poznatky věd lékařských a technických, (2) Ústava, Listina základních občanských práv a svobod, (3) nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (EU, NATO), (4) zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů, (5) nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

§ 2. O vazebním zadržení občana rozhoduje soudce, který se stává jeho zákonným soudcem.
§ 3. V soudním řízení musí soud vyhodnotit každý předložený důkaz.
§ 4. Soudnictví je dvoustupňové. Každý spor má nárok na dva zákonné soudce, případně rozhodnutí dovolacího soudu.
§ 5. Státní úředníci plní cíle, které si současná vláda stanovila. Vedoucí státních úřadů jsou za to zodpovědní.
§ 6. Lichva je trestný čin. Parlament stanoví podmínky, kdy se půjčka stává lichvou.

Politický subjekt, který toto prosadí, bude nepochybně v Parlamentu zasedat několik období.

Najdete na iDNES.cz