Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pravda a spravedlnost

V zájmu svých ekonomických potřeb justiční mafie deformuje zákon. Pravda a lež jsou hodnoty, které soudci musí respektovat.  

Volby jsou základním stavebním kamenem demokratické společnosti. Subjekt, který se po demokratických volbách dostane k moci, by měl mít za cíl vybudovat společnost, která je lepší než současná.

Už Sokrates předpovídal, že samotná demokracie povede k záhubě společnosti. Proto je třeba k řízení společnosti uplatňovat vědecké poznatky, ke kterým lidstvo dospělo.

Má-li se společnost řídit zákony, je nutné, aby byly jednoduché a srozumitelné všem. 

Politický subjekt, který po volbách vládne, je odpovědný za hospodaření státu. Čtyři roky je dostatečně dlouhá doba k tomu, aby voliče přesvědčil o své schopnosti vládnout, nebo důvěru voličů ztratil.

Naši soudci zapomněli, že mají být oporou demokratického zřízení. První prezident se domníval: „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“. Pravda nezvítězila ani za jeho života, nevítězí dosud a těžko zvítězí po dalších volbách. Pravda viděním současného prezidenta je křivá. Kdysi propagoval styl „Padni, komu padni“.

Je-li vláda založená na jednom panovníkovi (totalita), vůbec to neznamená, že pravda není respektována. Na druhé straně může taková vláda způsobit celosvětový problém.

Obyvatelé země Českomoravské zažili vládnutí králů, císařů, ale také totalitu nacismu a komunismu. Císařství i první republika byla k právnímu státu podstatně blíž (soudy ctili pravdu), než současný lobbistický systém.

V právním státě může občan činit vše, co mu zákon nezakazuje. Soudce může vydávat taková rozhodnutí, která mu přikazuje zákon, nebo jeho svědomí.

Každý soud, který jménem republiky rozhodl, vynesl dva výroky. Jen jeden výrok vyhlašuje veřejně a písemně. A sice ten, kterým se obrací na žalobce (na subjekt, který žalobu podal). Druhý je výrok, který by soud vynesl v případě, kdyby žalující stranou byla druhá strana sporu. Tuto skutečnost by měli pochopit redaktoři veřejnoprávních medií, novináři a novinářky, ale hlavně zákonodárci, kteří mají „vzdělání právnického směru“, i diskutující o mých úvahách. Oba dva výroky soudu musí být pravdivé (čili spravedlivé). To plyne z historických zkušeností a matematické logiky.

Není těžké pochopit výrok soudu, u kterého byl žalobcem stát: „Obžalovaný se dopustil trestného činu. Bude potrestán podle zákona.“ Jestliže soud došel k závěru, že obžalovaný se trestného činu nedopustil, musí vynést výrok: „Žaloba se zamítá, trestný čin nebyl dokázán“. Druhý výrok je opakem výroku prvního. Princip je znám už z Římského práva. V našich zemích platil až do nástupu totality. Nazývá se důkaz opaku. Vztahuje se nejen na činy (skutkovou podstatu), ale také na práva (vlastnictví, platnost smluv).

 Reichsgesetzblatt 1849-1918 (böhmisch) § 270: Skutky, pro jejichž existenci zákon stanoví domněnku, nepotřebují důkazu. Důkaz opaku jest dovolen, pokud jej zákon nevylučuje. 

Matematická věda (specializace logika) v minulých stoletích jasně definovala vztah příčinné souvislosti o pravdivosti výroku. Důkaz opaku přesně odpovídá logickému stavu „ekvivalence“ (oboustranná implikace).

Politický subjekt, který ve volbách zvítězil, má právo změnit zákonná nařízení, o kterých se domnívá, že povedou k prosperitě společnosti. Také může deformovat zákonná nařízení, aby upevnil svou moc a potlačil princip demokratických voleb. Což se stalo v naší zemi ihned po nástupu diktatury „proletariátu“. Striktní příkaz „Důkaz opaku je dovolen“ byl z předpisů vypuštěn.

Postavení státu v soudních sporech je silně deformované. V každém ekonomicky řízeném podniku zodpovídá pracovník svému nadřízenému. Jestliže učiní chybu, nadřízený pracovník rozhodne o dalším postupu. V případě, že chyba je nenapravitelná, může dojít až k rozvázání pracovního poměru.

Tomuto principu se nesmí vymykat ani soudci. Jestliže rozhodnutí soudu prvního stupně budí pochybení, pouze nadřazený soud smí rozhodnutí soudu I. stupně potvrdit, opravit, nebo vynést své pravomocné rozhodnutí. Tak to přesně stanoví litera Ústavy. Soudce, který jednou rozhodl, nesmí být nikým nucen k tomu, aby svůj výrok změnil. Ústava nařizuje: „Nikdo nesmí ohrožovat nezávislé rozhodnutí soudce“.

Jestliže státní žalobce neuspěje u soudu I. stupně, potom v žádném případě nesmí mít možnost podávat odvolání proti rozhodnutí soudu. Takovou možnost musí mít pouze státní žalobce vyššího stupně. Nejvyšší státní zástupce by měl být jmenován novou vládou. Je to ryze politická funkce. Podřízení Nejvyššímu státnímu zástupci nesmí nikdy překročit svou pravomoc.

Poslanecká sněmovna podlehla zájmové skupině „občanů s právnickým vzděláním“, a dala neobyčejné pravomoci státním úředníkům a státním žalobcům. Spory o smlouvy s telefonními operátory, nebo spory o vině v dopravě, si „občané s právnickým vzděláním“ přesunuli do ČTÚ, nebo na krajské správní orgány. Každý občansko-právní spor má řešit soud. Za to jsou soudci a jejich pomocný personál placeni.

Existuje reálný způsob, jak současný stav v justici napravit. Stačí dát soudcům pokyn, aby za „Zákon“ považovali pouze takové právní normy, které plynou z podstaty „Zákona“.

Jak situaci řešit jsem současnému ministru spravedlnosti navrhl  již několikrát: 

http://kareljanuska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=581837 )

Jedině politické uskupení, které není ovládané „občany s právnickým vzděláním“, může současný tristní stav v soudnictví napravit. Současnému ministru spravedlnosti je přednější řešit stav ve vězeňství. Otázku spravedlnost soudních rozhodnutí si nepřipouští, nebo jí nerozumí. Moje upozornění ignoruje nejen on, ale i celá vláda.

Autor: Karel Januška | úterý 7.3.2017 9:54 | karma článku: 14,83 | přečteno: 364x
  • Další články autora

Karel Januška

Úvaha staříka nad hrobem

Pravda a spravedlnost jsou morální hodnoty které určují, v jakém státě občané žijí. Stabilní jsou státy, ve kterých je pravda a spravedlnost nejvyšší hodnotou. Získání peněžních výhod je cílem našich současných politiků.

24.8.2021 v 9:22 | Karma: 6,11 | Přečteno: 247x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Spravedlivé soudy

Rovnost občanů před zákonem (před mocí soudní) je tisícileté pravidlo. I v diktaturách by měly být dodržené zásady spravedlivého rozhodnutí soudu.

1.8.2021 v 5:09 | Karma: 9,94 | Přečteno: 296x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Případ Janoušek

Krátce po druhé světové válce byla v Paříži přijatá Všeobecná deklarace lidských práv. Všem občanům zaručuje stejná občanská práva. Soudcům přiděluje nejvyšší moc. Tisíciletá zkušenost potvrzuje správnost takových zásad.

26.7.2021 v 4:01 | Karma: 14,03 | Přečteno: 831x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Volby a naděje

Moderní stát musí využívat všech prostředků, aby pro občany zajistil příjemný a pohodlný život. Omezení, která stát ukládá občanům, nesmí porušovat základní občanská práva.

16.7.2021 v 15:36 | Karma: 8,78 | Přečteno: 187x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Rozděl a panuj

Justiční marasmus nebere konce. Obecné zákony přírodních a technických věd pro zákonodárce neplatí. Postupně máme vlády rozkradačů státu, lékařských specialistů, obchodníků s virtuální měnou.

24.6.2021 v 4:31 | Karma: 10,11 | Přečteno: 250x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

V Litvínově někdo násilně vnikl do budovy gymnázia, podezřelého policie zadržela

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  8:47

Několik policejních hlídek včetně psovoda a speciální pořádkové jednotky zasahuje u gymnázia v...

Nebojíme se, tahák nepotřebujeme. Maturanti vyrazili na písemky z češtiny

3. května 2024  8:24

Studenti posledních ročníků maturitních oborů v pátek ráno znovu usedli k písemné části společné...

Česko se v žebříčku svobody tisku propadlo o tři příčky, Slovensko ještě víc

3. května 2024  8:11

Česko si v žebříčku svobody tisku oproti loňsku pohoršilo o tři pozice, je sedmnácté. Pořadí vydává...

Podporujeme kulturu nahoty. Obec na Sardinii jako první umožní nudistické sňatky

3. května 2024  7:26

Obec San Vero Milis na severu středomořského ostrova Sardinie jako první v Itálii umožní sňatky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 859
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 662x
Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). KU  -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.

Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.

Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro  rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce. 

Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:

1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),

4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným.