Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úhel pohledu

 V. Moravec se chystá na dnešní polední "objektivní" diskuzi v ČT. Pozval si předsedu ÚS p. Rychetského. Bude mne utvrzovat v tom, že žiji v právním státě. Mám o tom silné pochybnosti.

 Dívám se, jak si někteří vysokoškolští pracovníci libují, že jim stát přidal finance. Jak si udělují tituly pře jménem i za jménem. Jak nás ČT informuje o tom, že někteří hokejisté na západní polokouli střelili v x-té minutě branku. Ještě jsem ale nezaslechl, že by naše republika byla parodií na právní stát. Proto pár otázek, které by mi mohl objasnit pan Moravec.

Bývalý poslanec Rath byl zadržen policií se sedmi miliony v krabici. Jak je možné, že tento občan pobývá na svobodě a úkoluje soudy? To policie tak špatně pracovala? Nebo moc soudní si plete pojmy a místo soudů vynáší morální spekulace?

Jak je možné, že jeden státní úředník (ve funkci státního zástupce) úkoluje zákonodárce (zvolené poslance dolní sněmovny), aby mu vypomohli najít trestný skutek skupiny občanů?

To je výsledek činnosti „občanů s právnickým vzděláním“, kteří se usídlili na všech důležitých postech, včetně Ústavního soudu.

Najde se někdo v poslanecké sněmovně, který odmítne dělat ze sebe panáka, a požádá onoho státního zástupce, aby mu sdělil, který zákon ho k takové činnosti opravňuje? Pouze skutečnost, že je někde v právních předpisech popsán trestný čin korupce?

Všichni zákonodárci přijali za své, že obvinění státním zástupcem je ekvivalentní s obžalobou, a ochotně vydávali skupinu kolem p. Babiše soudnímu stíhání. Kolik občanů s „právnickým vzděláním“ sedí v dolní komoře nevím. Ale když ani jednomu nepřipadá divné, že obžalobu pokládá státní zástupce za dokonaný trestný skutek, pak naše právnické vysoké školy vychovávají nemyslící občany.

Každý poslanec má vědět, že pouze soud má pravomoc označit nějaký skutek za trestný čin. Nikdo jiný. Jestliže moc výkonná (policie) vybírá za přestupky pokuty, každé vybrání je pod mocí soudní. Každý občan v právním státě má možnost obrátit se na soud, který musí spravedlivě rozhodnout.

Spravedlivé rozhodování soudu znali již svobodní občané ve starém Řecku. Položili rovnost mezi pravdivým a spravedlivým rozhodnutím. Někdy lze pravdu těžké objevit. Proto může soudce rozhodovat také podle svého svědomí. Aby i takové rozhodnutí bylo spravedlivé, vymysleli dvoustupňové soudnictví. Rozhodnutí soudce prvního stupně mohl za jistých podmínek zkontrolovat soudce druhého stupně. V pravomoci soudce vyššího soudu bylo rozhodnutí soudce potvrdit, opravit neb vynést své konečné rozhodnutí. Přesně tak, jak je napsáno v naší Ústavě.

Pravdivost soudního rozhodnutí se ověřuje jednoduchým pravidlem. Výrok soudu musí být pravdivý k oběma stranám sporu. V matematice je tento důkaz nazván důkaz sporem. Učí se mu na základních školách. Rovnice platí jak v kladných číslech, tak také v záporných. V justici je tento důkaz nazván důkaz opaku.

Každý soudce má jen dvě možnosti, jak může rozhodnout. Na základě příčiny a důsledku určí, která strana je v právu. Bez ohledu na to, která strana se na soud obrátila, rozhodne podle toho, která strana se provinila. Soudce jen ve výjimečných případech rozhoduje podle svého svědomí. Aby i takový případ byl spravedlivě rozsouzený, ustálilo se dvoustupňové soudnictví. Rozhodnutí soudu v prvním stupni může odvolací soud zkontrolovat. Ten má pravomoc rozhodnutí soudu prvého stupně potvrdit, opravit, nebo vynést své konečné rozhodnutí soudu. Žádný jiný případ nemůže nastat, protože jenom jedna strana může být v právu, čili mít pravdu.

Přesto existují ještě dovolací soudy, které mohou do případu zasáhnout. Rozhodnout o dvou právech (matka rodit doma a přivolaný lékař k porodu) je třeba řešit individuálně. Nikdy se nesmí porušovat znění Ústavy. Každý soudce rozhoduje nezávisle a nestranně. Rozhodnutí vyššího soudu má být vždy konečné. Tak čtu literu Ústavy.

Páni zákonodárci v dolní komoře, je to opravdu tak složité, nebo jsou vám požadavky občanů lhostejné? Vaše kočkování o funkce připomíná film „Limonádový Joe“.

Autor: Karel Januška | neděle 19.11.2017 9:20 | karma článku: 25,24 | přečteno: 618x
  • Další články autora

Karel Januška

Úvaha staříka nad hrobem

Pravda a spravedlnost jsou morální hodnoty které určují, v jakém státě občané žijí. Stabilní jsou státy, ve kterých je pravda a spravedlnost nejvyšší hodnotou. Získání peněžních výhod je cílem našich současných politiků.

24.8.2021 v 9:22 | Karma: 6,11 | Přečteno: 247x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Spravedlivé soudy

Rovnost občanů před zákonem (před mocí soudní) je tisícileté pravidlo. I v diktaturách by měly být dodržené zásady spravedlivého rozhodnutí soudu.

1.8.2021 v 5:09 | Karma: 9,94 | Přečteno: 296x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Případ Janoušek

Krátce po druhé světové válce byla v Paříži přijatá Všeobecná deklarace lidských práv. Všem občanům zaručuje stejná občanská práva. Soudcům přiděluje nejvyšší moc. Tisíciletá zkušenost potvrzuje správnost takových zásad.

26.7.2021 v 4:01 | Karma: 14,03 | Přečteno: 831x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Volby a naděje

Moderní stát musí využívat všech prostředků, aby pro občany zajistil příjemný a pohodlný život. Omezení, která stát ukládá občanům, nesmí porušovat základní občanská práva.

16.7.2021 v 15:36 | Karma: 8,78 | Přečteno: 187x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Rozděl a panuj

Justiční marasmus nebere konce. Obecné zákony přírodních a technických věd pro zákonodárce neplatí. Postupně máme vlády rozkradačů státu, lékařských specialistů, obchodníků s virtuální měnou.

24.6.2021 v 4:31 | Karma: 10,11 | Přečteno: 250x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 859
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 662x
Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). KU  -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.

Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.

Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro  rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce. 

Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:

1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),

4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným.